České velvyslanectví v Kábulu dostane vojenskou ochranu

Praha - Poslanci schválili vládní návrh, aby ochranu českého velvyslanectví v Kábulu měli příští rok na starosti vojáci speciálních sil. Nahradili by policisty z útvaru rychlého nasazení. Mise bude podle předlohy čítat do 20 vojáků. Na místě jich bude podle ministra obrany Martina Bartáka deset až dvanáct. Policistů je v současnosti na ochranu nasazeno kolem deseti. Návrh ještě musí posoudit Senát.

Barták obhajoval návrh tím, že akce protivládních teroristických sil v Afghánistánu mají polovojenský až vojenský charakter. Armádu bude střežení velvyslanectví stát zhruba 70 milionů korun. Proti návrhu hlasovali jen komunisté. Podle Alexandra Černého (KSČM) se situace v Afghánistánu zřejmě zhoršuje, když dosud k ochraně velvyslanectví stačili policisté. Je to špatný signál po osmi letech konfliktu v Afghánistánu, uvedl. Navrhl, aby vláda zvážila, zda má český zastupitelský úřad vůbec v Kábulu fungovat. Václav Exner (KSČM) zase soudí, že jde o snahu dostat do Afghánistánu vojáky za každou cenu.

Předseda zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) ale upozornil, že jde o shodu ministerstva zahraničí, obrany a vnitra, jak zajistit bezpečnost velvyslanectví v Kábulu. „Rozhodujeme o bezpečnosti a o životě našich diplomatů v Kábulu,“ zdůraznil. Změny ve střežení velvyslanectví podpořil i předseda branného výboru Jan Vidím (ODS). „Nejednáme o nasazení vojáků do bojových operací, ale na ochranu českých zaměstnanců velvyslanectví,“ řekl. Podle Vítězslava Jandáka (ČSSD) by se o takových věcech vůbec nemělo diskutovat.

Pro nasazení vojáků k ochraně velvyslanectví hlasovalo 122 poslanců. Proti jich bylo 24. Vládní návrh už podpořil i senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Senát má o výměně rozhodnout ve čtvrtek.