Hájek: Klaus může chtít obnovit suverenitu ČR vystoupením z EU

Praha - Jedním z cílů prezidenta Václava Klause může být opětovné získání ztracené suverenity státu po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost například tím, že Česko vystoupí z Evropské unie. V rozhovoru pro televizi Prima to řekl zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.

Klaus v úterý prohlásil, že s platností Lisabonské smlouvy Česko přestane být suverénním státem. Ztráta suverenity pak podle prezidenta legitimizuje snahy té části veřejnosti, jíž není národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat. Vyjádřil se tak, když po úterním verdiktu Ústavního soudu o souladu dokumentu s ústavou oznamoval, že smlouvu ratifikoval.

„Pan prezident je rozhodně jedním z hráčů v naší realitě a myslím si, že jedním z jeho možných cílů je i tento krajní cíl. Tak jsem si přeložil jeho včerejší (úterní) vyjádření,“ uvedl Klausův spolupracovník Hájek. Na otázku moderátorky však popřel, že by se mu s takovým úmyslem prezident svěřil.

Česko ratifikovalo Lisabonskou smlouvu upravující fungování rozšířené Evropské unie jako poslední členský stát. Hájek dnes řekl, že Klausovi doporučil, aby smlouvu podepsal. „Mezi prezidentovými poradci v tomto směru zavládla shoda,“ podotkl.