České portfolio? Věda, nebo životní prostředí, říká Fischer

Praha – Český premiér Jan Fischer v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jehož část zveřejnil server iHned.cz, řekl, že Česká republika by v Evropské komisi mohla obsadit resort pro vědu a výzkum, nebo životní prostředí. Zisk silného komisařství jako doprava nebo energetika je podle Fischera nepravděpodobný. Právě o tyto portfolia stály nejsilnější české politické strany. Ty se také zatím nedokázaly shodnout na jménu možného českého kandidáta na eurokomisaře. Podle Fischera vláda rozhodne do začátku příštího týdne, a to bez ohledu na to, zda se politici dohodnou, nebo ne.

„Energetika patří mezi ta spíše méně realistická portfolia. Můžeme se ale bavit o portfoliu, které máme v současné době a jsou tam také portfolia jako je věda a výzkum nebo životní prostředí,“ řekl pro Hospodářské noviny premiér.

Čeští europoslanci jsou s možností obsadit některé ze zmíněných portfolií spokojeni. „Resorty jsou na velikost naší země a na to, jak jsme se v posledních týdnech chovali, docela slušné,“ řekl v Událostech, komentářích europoslanec z ČSSD Libor Rouček a jeho slova potvrdil i Jan Zahradil z ODS. Ten také upozornil na to, že je při výběru českého eurokomisaře nutné zohlednit dané portfolio: „Záleží také na konkrétní osobě. Pokud by se tato dvě portfolia nabízela, měli bychom tomu umět přizpůsobit osobnost, kterou vláda navrhne.“