Extremisté chystali útoky na elektrárny a únosy policistů

Praha - Jihočeská extremistická organizace White justice připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a „vysoce postavených Židů“. Na výcvikových kempech se její členové učili, jak ničit majetek, odpalovat auta a jak bojovat se zbraněmi i bez nich. Výcvik i komunikace probíhaly v přísném utajení. Mladá fronta Dnes informace zjistila z tajného neonacistického webu a z výpovědí zakládajících členů White justice - Filipa Stránského a Lukáše Sedláčka.

Filip Stránský je zřejmě hlavou celé organizace, alespoň někteří členové jej za šéfa považují. On sám to ale popírá. Organizace uspořádala celkem čtyři výcvikové kempy (tzv. fight campy), kde profesionální voják Lukáš Sedláček učil zájemce základům útoku na konkrétní osoby nebo budovy. Skupina zároveň spustila projekt nazvaný Redwatch, s jehož pomocí chtěli neonacisté monitorovat a zastrašovat „ideové nepřátele“ - hlavně anarchisty a policisty. Při domovní prohlídce našla policie u jednoho ze zakladatelů skupiny i plány vodní elektrárny v Železném Brodě.

„Jsem jedním ze zakladatelů této organizace. Se mnou ji zakládal Filip Stránský a osoba jménem Jany,“ řekl při policejních výsleších Sedláček. Profesionální voják z táborského útvaru přiznal, že v táborech vycvičil asi 30 lidí. Naučil je boji zblízka, se zbraní i beze zbraně, útoku na živé i neživé cíle. Proškolil je v technice podpalování aut a likvidaci majetku.

Stránský tvrdí, že měl ve skupině White justice na starosti správu serverů. Přes internet prý také dostával pokyny, ovšem neví, od koho přicházely. Při výcviku i při komunikaci po internetu byla podmínkou anonymita. Všichni vystupovali jen pod přezdívkami. „Znali jsme se jen v malých skupinkách, kvůli utajení. Kdyby se přišlo na jednoho, zbytek organizace by to neohrozilo,“ řekl Stránský. Také Sedláček vypověděl, že jednotlivé členy většinou nezná. Kvůli utajení se domlouvali jen elektronicky na zahraničních a většinou zakódovaných serverech. Jeden je v USA a druhý v Izraeli.

"Organizace WJ je tu na špinavou práci. V dnešní době víme, kdo je Žid a kdo je jeho přisluhovač. Je nereálné zlikvidovat během týdne nejvýše postaveného Žida, naopak je reálné postupně stoupat v pyramidě mocnářů země až k samému vrcholku," píše na utajeném webu autor přezdívaný Redakce. Stránský přitom v rozhovoru přiznal, že ke vstupu na stránky se hlásil právě pod tímto jménem.


Policie před dvěma týdny část extremistické skupiny zatkla za propagaci nacismu. „Skupinu jsme sledovali pro podezření z přípravy teroristických útoků,“ řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.