Topolánkova vláda po BIS nechtěla, aby sledovala Sazku

Praha - Vláda Mirka Topolánka nezadala Bezpečnostní informační službě (BIS) úkol, aby prověřila společnost Sazka. Dnes k tomu dospěla sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS. Její předseda Jeroným Tejc (ČSSD) ale odmítl potvrdit, zda tajná služba loterijní společnost skutečně sledovala - komise kvůli tomu zašle BIS otázky, na které bude chtít písemné odpovědi.

Na příští jednání si chce komise pozvat bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) a exministra školství Ondřeje Lišku. Server Aktuálně.cz totiž před časem napsal, že Topolánek a Liška (SZ) chystali razantní akci proti managementu Sazky a údajně zadali prověření firmy u BIS. Na základě zpráv kontrarozvědky prý dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Expremiér ale uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směrovanou k Sazce nežádal a žádat ani nemusel, protože monitorování loterijních společností je běžnou součástí její práce.

O prověření celé věci stálou komisi pro kontrolu BIS požádala Sazka a její ředitel Aleš Hušák. Firma se obrátila i na premiéra Jana Fischera. „Podstatné je, abychom zjistili, zda v této věci byla dána pravomoc, jestli byly skutečně natolik vážně ohroženy bezpečnostní nebo ekonomické zájmy České republiky,“ uvedl před dnešním jednáním Jeroným Tejc. Komise se také chce zaměřit na to, zda do médií opravdu unikly citace ze zprávy tajné služby týkající se Sazky. V souvislosti s úniky do médií by komise mohla podat i trestní oznámení.

Video Studio ČT24 ke kauze Sazka
video

Studio ČT24 ke kauze Sazka

Na dnešní zasedání přišel ředitel Sazky Aleš Hušák a místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek. Ten novinářům řekl, že je hospodářská situace Sazky soukromou záležitostí společnosti a rozhodně to nezakládá důvod k prověřování firmy. Členové komise se odpoledne přesunuli do budovy BIS, kde se setkali s ředitelem služby Jiřím Langem.

V Sazce by měl být proveden audit

Podle Hušáka bylo vyšetřování Sazky nezákonné a proti pochybnostem politiků se ohradil. Jeroným Tejc chce proto po Liškovi, aby předložil ke svým tvrzením důkazy. Samotnou hospodářskou situaci sázkové společnosti ale komise zkoumat nemůže, podle Tejce by proto bylo vhodné provést audit.

Šéf komise už dříve upozornil, že BIS mohla jednat nejen na základě úkolu od vlády, ale i v důsledku vlastních poznatků, o nichž pak podala zprávu kabinetu. „To musíme prověřit. Jedna z těch variant nakonec reálná bude. Uvidíme, která to bude. A uvidíme, jak s těmi zprávami bylo pak vládou či jednotlivými ministry naloženo,“ upozornil Tejc.