Za týrání dítěte dostala žena z Ostravy 4,5 roku

Ostrava - Trest ve výši čtyř let a šesti měsíců vězení s ostrahou dnes u ostravského okresního soudu dostala sedmadvacetiletá Žaneta Danišová, která podle obžaloby dlouhodobě a mnohdy pod vlivem drog týrala devítiletou dceru své družky. Dítě údajně bila kovovou tyčí, kopala, topila ve vaně a pálila cigaretou. Násilné zacházení trvalo od června 2006 do letošního března, kdy týrání odhalila učitelka dívenky. Danišová byla odsouzena za trestný čin týrání osoby ve společné domácnosti a také za pokus o těžkou újmu na zdraví. Státní zástupce i obžalovaná si ponechali lhůtu na odvolání.

Odsouzená žena závislá na heroinu týrání dítěte před soudem popřela. Tvrdí, že dívku bila jen občas vařečkou: „To děcko bylo drzé, tak jsem jí přiložila vařečkou, ale dřevěnou, malou na zadek.“ Fyzické násilí ale vyvrcholilo loni v prosinci, kdy dívku zbila údajně kovovou tyčí. Holčička pak byla několik dní v nemocnici. Podle soudu Danišová týrala děvčátko ve společné domácnosti, kde žila s její devětadvacetiletou matkou.

Odsouzená dítěti ubližovala hlavně v noci, kdy matka chodila do práce. Dívenka skončila v dětském domově a podle státního zástupce si ponese těžké psychické následky. „K úplnému rozvoji posttraumatické poruchy u ní naštěstí nedošlo,“ dodal soudce Karel Kudrna. Podle kriminalisty PČR Ostrava Kamila Vašťáka nedostávala dívka najíst a v podstatě neznala takzvaně teplé jídlo: „Měla strach se jít vykoupat se svými spolužáky, protože se styděla za podlitiny.“

Danišová měla v trestním rejstříku už čtyři záznamy

Podle soudní znalkyně Jitky Svobodové ubližovala žena dítěti pod vlivem heroinu, kdy nad sebou měla sníženou kontrolu. Žádnou duševní chorobou, například schizofrenií, ale podle ní netrpí: „Agresivita centrovaná na dítě sloužila jako mechanismus redukce stresu při drogové závislosti.“ Danišová byla v minulosti odsouzena za loupež, v trestním rejstříku měla už čtyři záznamy. „Jiný druh trestu než nepodmíněný nelze vzhledem k její trestní minulosti stanovit. Navíc bylo zásadně narušeno soužití s dětmi,“ dodal soudce.

Týrání dívenky odhalila až letos v březnu její třídní učitelka Milada Mohrová, která si všimla podlitin na jejím těle. Dítě se jí zároveň svěřilo se situací v rodině: „Až poté, co jsem viděla, že se chvěje, tak jsme se jí začali vyptávat. Měla pohmožděniny.“ Podle soudce dostala i třídní důtku za to, že si zfalšovala omluvenku: „Do školy ji ženy často nechtěly pouštět.“ Učitelka oznámila pravděpodobné týrání policii, která společně se sociálními pracovníky dítě odebrala matce, která nehájila její práva. Ta při soudním jednání v září připustila, že o násilném jednání své družky věděla. Při prosincovém napadení, po němž dítě skončilo v nemocnici, byla také doma. Proč jí týrání dcery nevadilo, ale nevysvětlila.

Dětské centrum Domeček
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24