Mladí Češi vedou v užívání konopí a extáze evropské žebříčky

Praha - Mladí Češi podle studie Evropské unie nadále vedou mezi evropskými zeměmi v užívání konopí a extáze. Česko je přitom jednou z několika mála zemí EU, ve které mírně klesá počet trestných činů souvisejících s drogami. Vyplývá to z výroční zprávy evropské agentury pro drogy, podle které od roku 2002 do roku 2007 drogová kriminalita v Evropské unii stoupla zhruba o 29 procent. Oproti Česku, kde je marihuana stále velmi populární, se v západní Evropě opět zvyšuje počet uživatelů heroinu.

Průzkum ukazuje, že za posledních pět letech se drogová kriminalita v unii zvýšila, výjimkou jsou Bulharsko, Česká republika, Řecko, Lucembursko, Maďarsko a Slovinsko. V Česku se počet případů pohyboval kolem 2 300 za rok, nyní poklesl na 2 023 zločinů. Česko se podle zprávy od ostatních evropských zemí odlišuje také tím, že na našem území není marihuana spojena s největším počtem drogových deliktů. U nás převažují zločiny týkající se výroby nebo prodeje metamfetaminu, tvoří téměř 60 procent drogové kriminality.

Marihuana a extáze hrají v Česku prim

Video Události, komentáře o drogách v Česku
video

Události, komentáře o drogách v Česku

Výroční zpráva dokazuje, že Češi patří i nadále mezi nejčastější uživatele konopí. Mladí Češi do 24 let kouří marihuanu vůbec nejvíce v Evropě. V tuzemsku stoupá také počet pěstíren marihuany. Loni čeští policisté odhalili 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

V Evropě se popularita užívání marihuany zvolna snižuje. „Pokles zájmu o konopí v evropském průměru platí zejména  pro země, které vykazovaly vysokou míru prevalence užívání konopí. V Česku však užívá konopí velmi velké množství lidí,“ potvrdil ve studiu ČT24 vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.

Marihuanu v životě kouřilo 44 procent mladých Čechů do 24 let, podobně jsou na tom Francouzi a Dánové. Evropský průměr přitom činí 30,5 procenta. První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Marihuana stojí v pozadí trestných činů

„Ve většině evropských zemí trestné činy související s konopím tvoří 55 až 85 procent hlášených trestných činů porušujících protidrogové právní předpisy,“ stojí ve zprávě. Jejich počet ve většině států Evropské unie vzrostl nebo zůstal neměnný. Celkově tak zločinnost týkající se konopí stoupla za poslední roky o 23 procent. Sestupné trendy hlásí Bulharsko, Česká republika a Slovinsko.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha je Česko největším producentem pervitinu v Evropě. Metamfetamin se prý připravuje zejména v malých výrobnách po celé ČR. Loni odhalila protidrogová centrála 434 varen, o rok dříve pak 388.

O kokain a heroin je na Západě zájem

Ze zprávy vyplývá kromě jiného také to, že v západní Evropě narůstá počet uživatelů kokainu, přibývá i uživatelů heroinu nastupujících léčbu. Kokain patří s pervitinem do skupiny stimulačních drog, které po konopí představují druhý nejčastěji užívaný typ drogy v Evropě. Užívání kokainu se soustředí spíše v západních zemích EU.

V tuzemsku se užívání heroinu nezvyšuje. „V Česku je situace stabilní, zhruba deset tisíc uživatelů opiátů. Celkově je situace v Česku dobrá, zejména z hlediska počtu problémových uživatelů, výskyt infekcí spojených s drogami, výskyt předávkování, tam jsme pod evropským průměrem,“ podotkl Mravčík.