Lisabonskou smlouvu odveze do Říma sám premiér Fischer

Praha - Premiér Jan Fischer odveze Lisabonskou reformní smlouvu do Říma příští pátek, tím bude formálně zakončena ratifikace z české strany. Smlouva tak bude moci v celé unii platit od 1. prosince, jak chce švédské předsednictví sedmadvacítky. Premiér přiveze smlouvu na italské ministerstvo zahraničí do depozitáře, kde se unijní smlouvy uchovávají. Jednotlivé dokumenty přitom vstupují v platnost prvního dne v měsíci, který následuje po uložení ratifikační listiny od posledního členského státu.

Premiér pojede do Říma tak jako tak, už dříve měl totiž naplánovanou dvoudenní návštěvu Vatikánu (což je městský stát uprostřed Říma). Cestu tak využije k tomu, aby dovezl pracovníkům italského ministerstva v Římě ratifikovanou smlouvu. Původně se uvažovalo, že by listinu s českým souhlasem do italské metropole odvezl některý z náměstků ministerstva zahraničí.

Česko bylo poslední zemí unie, která reformní smlouvu přijala. Po dlouhých průtazích ji nakonec podepsal její dlouhodobý kritik prezident Václav Klaus. Smlouvu ratifikoval poté, co na jeho naléhání summit EU přislíbil Praze výjimku z Listiny základních práv EU, která je včleněná do smlouvy. Vyjednaná výjimka by měla být vedle textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU. Klaus také čekal na český Ústavní soud, který prohlásil, že dokument není v rozporu s českou legislativou.

Lisabonská smlouva má za cíl zefektivnit fungování rozšířené unie. Zavádí například institut stálého předsedy Evropské rady a post „evropského ministra zahraničí“.