Školské odbory na Znojemsku vyhlásily stávkovou pohotovost

Znojmo - Školské odbory na Znojemsku vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli ministerstvem školství plánovanému navyšování úvazků. Podle předsedkyně oblastní rady Růženy Šalomonové jde o první okres, který k tomu přikročil. Pro radikálnější krok se rada rozhodla na středečním zasedání. Znojemští však očekávají, že se připojí i další okresy. Podle Šalomonové některým učitelům a dalším pracovníkům ve školství hrozí, že jim přibudou nové povinnosti a klesne mzda. Ministerstvo se však brání, o návrhu se prý bude ještě jednat a může být upraven.

Odboráře zneklidnil plán ministerstva školství, podle kterého by ředitelé škol mohli měnit úvazky pedagogů. Ti, kteří nejsou třídními učiteli, by měli učit až o dvě hodiny týdně víc. Úvazky by se zvýšily také třeba učitelkám ve školkách nebo vychovatelům. „Pokud bude plán schválen, jsme připraveni přikročit ke stávce,“ potvrdila Šalomonová.

Postup ministerstva označují odboráři za nehoráznou aroganci. „V situaci, kdy stát chce ubrat peníze pedagogům, navrhuje ministerstvo ještě k tomu zvýšení úvazků. Tím by se výrazně zhoršily jejich pracovní podmínky,“ stojí v prohlášení oblastní rady. Podle Šalomonové by odbory neměly o navrhovaných změnách vůbec jednat. „Kompromis by byl výsměch,“ uvedla.

Ministerstvo chce prý pomoci ředitelům

Mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová upozornila, že návrh může být ještě upraven, zatím je v připomínkovém řízení. „Nejedná se o výmysl úřadu od zeleného stolu, ale snahu vyjít vstříc požadavkům ředitelů škol a umožnit větší flexibilitu v úvazcích,“ sdělila. Novela vládního nařízení má prý navíc zmenšit rozdíl v pracovním vytížení třídních a netřídních učitelů, který je dosud vyjádřen pouze příplatkem za třídnictví.

Odboráři budou o návrhu jednat příští týden s ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Předseda školských odborů František Dobšík totiž upozornil, že s nimi o úpravě zatím nikdo nemluvil. Proti tomu se ale úřad ohradil, prý se o tomto návrhu diskutovalo už na říjnovém jednání tripartity.

Podle ministerstva má opatření pomoci některým učitelům, kteří musejí zvládat výuku a ještě výchovné a další činnosti ve škole. „U těchto pracovníků bude mít možnost ředitel školy až o tři hodiny úvazek snížit. Naopak mu bude umožněno, aby u netřídních učitelů zvýšil úvazek o jednu až dvě hodiny,“ uvedl před několika dny náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger.

Protesty učitelů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24