Lékař potrestaný za vraždu milenky u Nejvyššího soudu neuspěl

Brno - Lékař Vladimír Mikuš, kterého soud poslal za vraždu milenky na 14 let do vězení, neuspěl ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Soudci jeho podnět bez veřejného jednání odmítli. Lékař vinu od začátku popírá, podle obžaloby vraždil ze žárlivosti. Mikušovi po neúspěchu u Nejvyššího soudu zbývá spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost. Podle generálního sekretáře Tomáše Langáška však zatím tuto možnost nevyužil.

Lékař v dovolání tvrdil, že soudy porušily právo na spravedlivý proces a nerespektovaly zásadu, podle níž musejí v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Soudy prý také neprovedly důkazy, které navrhovala obhajoba, zejména si nevyžádaly znalecké posudky.

Soud původně Mikuše poslal na šest let do vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti, protože tělo ženy se do té doby nepodařilo objevit. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze ale v červnu rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. Tělo totiž několik dní před zahájením odvolacího jednání našli rybáři.

Mikuš podle obžaloby svou bývalou milenku vylákal loni v únoru na schůzku a odvezl ji na blíže neurčené místo, kde po ní vystřelil z plynové pistole, aby snížil její schopnost se bránit. Svázal jí ruce a nohy drátem, přelepil ústa a nos lepicí páskou a přetáhl jí přes hlavu igelitový pytel. Podle obžaloby to bylo ze žárlivosti, milenka totiž chtěla vztah ukončit, přitom Mikušovi se mezitím rozpadlo manželství.