České Budějovice zruší noční MHD

České Budějovice – Vlnu odporu vyvolalo rozhodnutí českobudějovické radnice zrušit noční linky městské hromadné dopravy. Z jízdního řádu vypadne i jedna denní linka. Jde o úsporné opatření, radnice totiž tvrdí, že na provoz chybí dvacet milionů korun. Proti zrušení nočních autobusů protestují vedle radniční opozice především studenti. Pro zachování spojů už sesbírali pět tisíc podpisů. Radnice svým krokem naopak potěšila taxikáře. Ti očekávají, že bez noční MHD zájem o jejich služby prudce vzroste a tržby budou vyšší.

Během měsíce by měly přestat jezdit všechny tři noční linky českobudějovické MHD – autobusová 52 a trolejbusové 53 a 59. Jejich zrušení by mělo spasit městské finance. „Úspora se pohybuje v částce necelých čtyř milionů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Podle dalšího primátorova náměstka Rudolfa Vodičky přišly noční linky MHD na řadu jako první, protože se jedná o nadstandardní službu. Podle dopravců jezdí často téměř prázdné a pokud je lidé zaplní, třetina z nich nemá jízdenku. Průměrně dvakrát týdně navíc musí v nočních autobusech a trolejbusech zasahovat strážníci.

Podle opozičních zastupitelů by měl ale magistrát raději hledat úspory jinde – projektů, které je možné zrušit, je prý dost. Stejný názor má i přes pět tisíc lidí, kteří se proti zrušení nočních linek postavili na společenské síti Facebook.

Dopravci denně vypravují 67 autobusů a trolejbusů. Po zrušení nočních spojů ušetří čtyři vozy, bez práce zůstane dvanáct řidičů, část z nich odejde do důchodu. Podle Bohumila Matouše z Dopravního podniku Českých Budějovic tak budou propuštěni pouze dva nebo tři lidé.