Poslanci podpořili zahrádkáře a učitele, pak interpelovali vládu

Praha - Zákony týkající se učitelů i zahrádkářů dnes projednávala sněmovna. Zákonodárci měli na stolech hned dva zákony, které se týkaly pedagogických pracovníků. Oba poslali do druhého čtení. První by měl učitelům umožnit pracovat mimo školu. Na vyučování by se tak mohli připravovat například doma. Díky druhému by mohli získávat příspěvky, kterými by kompenzovali například náklady na internet či učebnice.

Do druhého čtení prošel i návrh zahrádkářského zákona, který má upravit tuto oblíbenou činnost téměř čtvrtiny Čechů, a to v zahrádkářských koloniích. Zákon definuje například zahrádkářskou činnost, chatu či osadu. Stanovuje také podmínky pro zřizování zahrádkářských osad a pravidla pro jejich fungování.

O bytech OKD se poslanci hádali, s fúzí pojišťoven nesouhlasí

Poslanci se také věnovali problematice bytového fondu OKD. Místo řešení problému, kdy nový majitel vypověděl část smlouvy, která se týká předkupního práva nájemníků, se spíše hádali. Například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek napadal pravici z klientelismu a korupce, místopředseda ODS Petr Nečas pak oponoval, že celou privatizaci organizovala ČSSD. Jednání o bytech OKD poslanci přerušili, dokud nebude mít ministerstvo financí hotovou analýzu problému.

Sněmovna přijala usnesení, podle kterého zásadně nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví, které schválilo fúze zdravotních pojišťoven. Vedení ministerstva dalo podle poslanců levice a lidovců přednost soukromým zájmům před zájmem pojištěnců. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková výtky poslanců odmítla, podle ní ministerstvo nepochybilo a postupovalo podle práva.

Čtvrtek - pravidelné interpelace

Odpoledne pak poslanci interpelovali předsedu vlády a ministry. Nejaktivnější byl poslanec Petr Bratský (ODS), který vznesl celkem čtyři interpelace. Dotazoval se například premiéra na zásoby plynu či ministryně spravedlnosti na fungování datových schránek v justici. Premiér Jan Fischer mu na otázku zásob plynu odpověděl, že vláda bude pečlivě sledovat, zda Ukrajina zaplatí plyn Rusku. Ruský premiér Vladimir Putin minulý týden naznačil, že by Rusko v opačném případě mohlo opět přistoupit k přerušení dodávek. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová poslance ujistila, že kolaps datových schránek nehrozí. Na justici připadá 2,5 procenta z počtu schránek ve veřejné správě, dosud jimi prošla asi polovina ze všech zpráv, uvedla. Do systému je ale nutné více investovat, dlouhodobě je současný stav pro justici neudržitelný, dodala Kovářová.