Česko má dalších 43 případů prasečí chřipky

Praha - V Česku je hlášeno dalších 43 případů prasečí chřipky. Celkem ministerstvo zdravotnictví eviduje už téměř 400 potvrzených případů. Počty nově nakažených nyní stoupají po desítkách týdně, minulý týden Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila 37 nových případů. Česko zřejmě stojí na prahu první vlny chřipkové pandemie.

Od prvního případu onemocnění v Česku koncem května už hygienici v Česku potvrdili 394 nemocných. O první vlně se mluvilo už o prázdninách, kdy na přelomu července a srpna přibývalo až 50 nemocných týdně. Pak se ale situace zklidnila a nárůsty už nebyly tak vysoké. Průběh onemocnění je zatím mírný, Česko má jen jednu oběť, ženu z Karlovarska, přičemž její úmrtí souviselo s celkovým oslabením organismu řadou dalších onemocnění.

„Tato forma chřipky poměrně postihuje zdravé kategorie obyvatelstva, v tom se liší od chřipky sezonní,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula. Prasečí chřipka podle něj postihuje nejčastěji lidi od 24 do 45 let. „V řadě případů umírá jedinec, který je jinak zcela zdráv,“ dodal s odkazem na případy ze zahraničí. Odborníci doporučují nechat se očkovat proti běžné chřipce, aby se předešlo zdravotním komplikacím v případě souběhu onemocnění.

Očkovat proti prasečí chřipce se má v Česku začít koncem listopadu. Návrh počítá s očkováním půl milionu lidí. Zahrnuje to 250 000 chronicky nemocných pacientů, 137 000 zdravotníků a 113 000 zástupců kritické infrastruktury. Vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se o očkování dětí, zatím chybějí testy.