Voják, který cvičil neonacisty, v armádě končí

Praha - Profesionální voják Lukáš Sedláček, který prý spoluzakládal neonacistickou extremistickou organizaci White justice, bude propuštěn z armády. Informoval o tom ministr obrany Martin Barták. Podle Mladé fronty Dnes White justice připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a „vysoce postavených Židů“. Sám Sedláček při policejních výsleších přiznal, že v utajovaných školicích táborech pro neonacisty vycvičil asi 30 lidí. Naučil je boji zblízka, se zbraní i beze zbraně, útoku na živé i neživé cíle. Proškolil je v technice podpalování aut a likvidaci majetku.

„S tímto konkrétním případem jsem obeznámen. Dal jsem osobní pokyn k zahájení příslušných kroků, které povedou k okamžitému ukončení služebního poměru,“ napsal Barták ve svém prohlášení. Věc považuje za velmi závažnou. „Právě kvůli podobným excesům jsme prosadili novelu zákona o vojácích z povolání, která umožňuje adekvátní postih v případě výskytu projevů extremismu v armádě, ať už pravicového nebo levicového,“ dodal.

Hlavou celé organizace je pravděpodobně její spoluzakladatel Filip Stránský. On sám to popírá, Sedláček, který extremisty na čtyřech fight campech cvičil, to ale při výslechu potvrdil. „Jsem jedním ze zakladatelů této organizace. Se mnou ji zakládal Filip Stránský a osoba jménem Jany,“ řekl voják.

Policie před dvěma týdny část této extremistické skupiny zatkla za propagaci nacismu. „Skupinu jsme sledovali pro podezření z přípravy teroristických útoků,“ řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.