Obce dostanou příručku o řešení problému sociálního vyloučení

Ústí nad Labem - Obce dostanou novou příručku, ze které se dozvědí, jak mohou řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách. Sestavila je vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Dnes ji představila na konferenci v Ústí nad Labem, postupně ji bude prezentovat v dalších regionech. Starostové „kuchařku“ vesměs kvitují.

Příručka pro obce je rozdělena do dvou částí. V první se starostové dozvědí, jak naplánovat, aby se najednou sešly všechny organizace, které mají v sociálně vyloučených lokalitách pomáhat problémy řešit. Získají tam i informace o tom, kde na tuto činnost mohou sehnat peníze. V druhé části jsou pak popsána konkrétní opatření v mnoha oblastech, třeba vzdělávání a bezpečnosti, která mohou pomoci problém řešit.

Ředitel agentury Martin Šimáček na konferenci uvedl, že v českých sociálně vyloučených lokalitách žijí především Romové, ale jsou v nich i zástupci jiných menšin a další handicapovaní lidé. Dodal, že podle odhadů agentury dnes v Česku žije 170 000 Romů, polovina z nich právě v sociálně vyloučených lokalitách.

Agentura, která vznikla před dvěma lety, podle něho začala působit ve 12 lokalitách a postupně přibrala další tři. V Ústeckém kraji působí v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem, Mostě, Šluknovském výběžku, nejnověji i v Litvínově. V příštích dvou letech chce získat peníze na rozšíření působnosti v dalších 20 místech, každý rok jich má přibýt deset. Kde bude působit, bude podle něho záležet na zájmu obcí a jejich ochotě s agenturou spolupracovat. Dodal, že první výsledky práce agentury budou k dispozici nejspíše v příštím roce, ale řešení problémů je podle něho otázkou mnoha let.

Dům obývaný Romy
Dům obývaný Romy
Více fotek
  • Dům obývaný Romy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1219/121813.jpg
  • Dům obývaný Romy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1219/121807.jpg