Kauza falešných podpisů soudců - první obviněný

Praha - Protikorupční policie obvinila jednoho muže z vedení občanského sdružení Europlatform z úvěrového podvodu. Informovala o tom televize Nova. Společnost měla zneužít dotaci z EU, jde asi o 650 000 korun. Obviněnému muži hrozí až osm let vězení. Europlatform se nařčení brání. Na případ upozornila v srpnu Česká televize. Sdružení pořádá vzdělávací akce v oblasti justice, na což čerpá unijní dotace. Jenže prezenční listiny z těchto akcí nesou podpisy fiktivních účastníků, kteří svou účast rozhodně odmítají. Prokazatelně v době konání „přednášky“ totiž třeba soudili.

Sdružení v minulosti žádalo o dotaci 1,3 milionu korun, polovinu částky nakonec dostalo. Europlatform s obviněním nesouhlasí. „Těch 650 000 … za tím já si stojím, že opravdu byly účelně vynaloženy,“ řekl Nově Petr Greger ze sdružení. Nově dále řekl, že prezenční listiny „dělala třetí osoba“, identifikovat ji teď prý nemůže.

„Nebyla jsem pochopitelně na jediné z těch akcí, ani jsem být nemohla,“ uvedla pro ČT královéhradecká soudkyně Věra Adámková, jejíž podpis figuruje hned na třech prezenčních listinách z konferencí Europlatformu, ovšem v termínech, kdy Adámková prokazatelně soudila. „Podle spisových značek by se dalo vyhledat, že jsem ten den byla v jednací síni, a tudíž jsem nemohla být na žádné konferenci ani semináři,“ dodala soudkyně.

Na prezenčních listinách figuruje také jméno prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, také on ale účast na uvedené akci popírá. Stejně jako ostatní soudci pravost svého podpisu nezpochybňuje. Protikorupční policie proto vyšetřovala možné způsoby, jakými od nich pořadatelé celkem šesti akcí v Praze, Brně a Zlíně podpisy získali.