Neonacisté prý zacílili na premiérovu rodinu

Praha - Skupina neonacistů, kterou detektivové podezřívají z přípravy teroristických útoků, představovala reálné nebezpečí také pro rodinu premiéra Jana Fischera, píše deník Právo. Právě kvůli extremistické organizaci White Justice (Bílá spravedlnost) začala policie počátkem června tohoto roku hlídat premiérova syna Jana, který se stejně jako jeho otec veřejně přihlásil k židovské víře.

Kromě premiérovy rodiny tehdy policie začala hlídat i děti ministra vnitra Martina Peciny. Ministr označil pro deník Právo hrozby za velmi reálné. S odvoláním na citlivost celé kauzy ale o dalších podrobnostech odmítá hovořit a ze stejného důvodu mlčí také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Detektivové pozatýkali část skupiny White Justice před dvěma týdny a obvinili ji z propagace nacismu. Na obvinění z přípravy teroristických útoků členové extrémistické družiny zatím čekají.

Redaktor MfD Janek Kroupa ve Studiu ČT24:

0„Hned od počátku své existence se projevovala White Justice mnohem radikálněji než jiné extremistické skupiny… Oni trénovali, jsou zdokumentovány čtyři výcvikové kempy, ale jejich šéf Filip Stránský mi řekl, že jich bylo zřejmě daleko víc… Člověk, který výcviky vedl, popsal, že trénovali i jak vyhodit do povětří auto, jak přepadnout dům, jak fungovat v malých jednotkách. Učil je třeba signály, aby spolu mohli komunikovat jen posunky. Šlo tedy o skutečný vojenský výcvik, který pak mohli dále používat…“