O titulech Bendy, Tomažiče či Hosmana rozhodne komise příští týden

Plzeň – Nezávislá vyšetřovací komise, kterou v koordinaci s akreditační komisí a ministerstvem školství ustanovil rektor Západočeské univerzity (ZČU) Doc. Josef Průša, má přijít s konkrétními návrhy na případné odebrání titulů již příští týden. Ve Studiu ČT24 to dnes řekl děkan právnické fakulty plzeňské univerzity Jiří Pospíšil. Konečné slovo ale bude mít při rozhodování rektor, případné odvolání pak má řešit ministerstvo.

Děkan fakulty konstatoval, že v těchto dnech jedná intenzivně s rektorem Josefem Průšou ustanovená nezávislá komise, na jejíž činnosti se vedení univerzity dohodlo s šéfkou akreditační komise Vladimírou Dvořákovou. „U prvních adeptů, u kterých bude možné zvažovat buď odejmutí titulu, nebo bude jasně řečeno, že ho získali za nestandardních podmínek… lze ze strany komise čekat příští týden první návrhy,“ řekl Pospíšil a zdůraznil, že komise přijde pouze s doporučeními pro rektora, který má konečné slovo v případném konkrétním rozhodnutí vůči provinilcům. Mezi nimi padla jména bývalého proděkana Ivana Tomažiče, který je podezřelý z plagiátorství, či bývalého šéfa plzeňských strážníků Luďka Hosmana.

0Jiří Pospíšil pro ČT:

„V případě odebrání titulu, podle stanoviska ministerstva školství, rozhoduje v první instanci pan rektor jako hlava univerzity a v případě, že se účastníci odvolají, pak v druhé instanci má rozhodovat ministerstvo školství.“

Pospíšil také potvrdil, že rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša si hodlá ke konzultacím najmout mimoplzeňskou advokátní kancelář. „Rektor bude tím, kdo rozhodne o odejmutí, či ponechání titulu, a je tedy logické, že si to chce nechat zkonzultovat právníkem, který není spojován s plzeňskou právnickou fakultou,“ uvedl děkan.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24