Na jihu Čech se u divokých kachen objevila ptačí chřipka

České Budějovice – Na Českobudějovicku se u chovu divokých kachen objevila ptačí chřipka. Odborníci ale uklidňují, že situace není příliš vážná. U tohoto typu viru je totiž pravděpodobnost přenosu na člověka nízká. Virus byl zjištěn u kachen, které se chovají pro vejce na jejich rozmožování v příštím roce. „Jedná se o 280 kusů, to je malý chov. Díky tomu se nám může podařit rychlá likvidace a ohnisko budeme moci odhlásit,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

Rybník v Třebíně, u kterého se voliéry s nakaženými kachnami nacházejí, je vypuštěný. Díky tomu se snižuje riziko nákazy dalších vodních ptáků. Odborníci teď budou muset všechny kachny utratit, musí se zlikvidovat také podestýlka a krmení, aby se nákaza nešířila dál. Chov patří Lesům a rybníkům města České Budějovice, který utrpí škodu asi dva miliony korun.

V oblasti jednoho kilometru od ohniska výskytu také bude vyhlášeno takzvané pásmo s omezením. Zakáže například přesouvat zvířata. „Dále nařizujeme obecnímu úřadu Dubné, aby provedl soupis veškeré drůbeže nebo jiného ptactva chovaného v zajetí v pásmu s omezením, a to do 13. listopadu,“ doplnil František Kouba.   

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Protože je ohnisko nákazy malé a zjištěný vir nízkopatogenní, nebude nutné při likvidaci infikovaného chovu nasadit záchranáře. „Situace není dramatická, je pod kontrolou. Opatření běží standardním způsobem,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Onemocnění nevyvolalo povyk ani mezi obyvateli Třebína, jenom museli zavřít domáci drůbež pod zámek.

/*json*/{"map":{"lat":48.9757101928,"lng":14.4157791138,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.966286,"lng":14.385761,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/