Dráhy letos půjčily dvojnásobek bicyklů

České Budějovice – Půjčovny kol na jihočeských nádražích letos půjčily dvakrát více bicyklů než loni. Síť provozoven Českých drah vyhledalo od 1. dubna do 31. října téměř 1 550 lidí. Nejvíce si jich půjčilo kolo v Jindřichově Hradci, kde si během sezony půjčila kola 339 lidí, dále v Třeboni a Veselí nad Lužnicí. Informovala o tom mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Ke stávajícím půjčovnám v Jindřichově Hradci, Třeboni, Nové Peci, Černé v Pošumaví, Volarech, Taboře a Veselí nad Lužnicí přibyly letos také provozovny ve stanicích Třeboň lázně, Písek a Horní Planá. Společně se soukromými subjekty provozovaly ČD půjčovny také v Českém Krumlově a v Lipně nad Vltavou. Kola bylo možné vracet také ve Znojmě, Telči a v Jihlavě. Navíc bylo možné zapůjčená jízdní kola převážet v regionálních vlacích zdarma.

Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny trekingovými a horskými koly. Pro cykloturisty bylo v jižních Čechách k dispozici přes 200 kol. Při vypůjčení kola musí zájemci předložit dva své osobní doklady, složit zálohu za vypůjčené kolo, a to tisíc korun za jedno nebo dva tisíce za dvě až pět kol, a posléze zaplatit půjčovné. Na jeden den stojí výpůjčka kola 160 Kč, majitelé drážních In-karet mají čtvrtinovou slevu.