Bude sražený hoch hradit škodu? Soud rozhodne za týden

Blansko - Blanenský soud dnes nerozhodl, zda chlapec, který před třemi roky málem zemřel při dopravní nehodě v Kunštátě, bude muset uhradit škodu vzniklou na autě. Verdikt vynese příští pátek. Řidič Petr Neisser těžce zraněného hocha po kolizi odvezl do lesa, kde jej ponechal jeho osudu. Nyní si za to odpykává 12 let vězení. Náhradu škody bezmála 34 tisíc korun žádá majitel vozu firma ABI Plus.

Šéf společnosti Pavel Šimon tvrdí, že nehodu zavinil chlapec. U soudu dnes vypovídal i znalec z oboru dopravy Aleš Vémola, který to potvrdil. Podle něj Neisser možná selhal jako člověk, nehodu ale nezpůsobil. „Nebyl jsem schopen střetu zabránit,“ řekl řidič, který si svůj trest odpykává ve věznici v Kuřimi. Hoch podle něj náhle vstoupil do vozovky. Stejně vypovídala i jeho přítelkyně Šárka Suchánková.

Chlapec při nehodě utrpěl těžká poranění, jimž málem podlehl. Utrpěl ale psychickou újmu. Jednání se neúčastní. Jeho rodina považuje celý spor za nemorální. Majitel firmy ABI Plus však tvrdí, že celou kauzu je nutné vnímat ve dvou rovinách: nehodu zaviněnou hochem a následně neposkytnutí pomoci ze strany Neissera.

Co se stalo před třemi lety:

Patnáctiletý chlapec slavil v listopadu 2006 s kamarády z fotbalu konec sezóny. Cestou domů se střetl s autem, které řídil Petr Neisser. Mladíkovo tělo rozbilo přední sklo, převalilo se přes střechu a zadním sklem se propadlo do kufru auta. Neisser ho tam našel až v garáži. Místo pomoci ho ale odvezl do lesa. Těžce zraněný a podchlazený chlapec se k silnici plazil 7 hodin.