Ostrovskému nádraží zůstane přídomek nad Ohří

Ostrov (Karlovarsko) – Drážní úřad zamítl žádost Ostrova na Karlovarsku o změnu názvu místního nádraží. To se jmenuje Ostrov nad Ohří, město samotné ale přídomek vztažený k řece nikdy nemělo. Podle Drážního úřadu není možné nazvat nádraží pouze Ostrov, protože by se mohlo plést s některým z dalších dvou Ostrovů, které v republice jsou. Úřad se ale nebrání kompromisnímu názvu Ostrov u Karlových Varů, změnu by ale musela zaplatit radnice, která se k tomu nemá.

Město by muselo sehnat celkem 300 tisíc korun na výměnu čtyř cedulí, to je však podle starosty Jana Bureše nepřijatelné. „Nemůžeme si dovolit takové peníze vyhodit oknem. My jsme tu chybu neudělali, nevím, proč bychom měli platit,“ uvedl Bureš.

Název Ostrov nad Ohří začala podle místostarosty kdysi používat pošta a následně ho převzaly také dráhy. Město se tak ale nikdy nejmenovalo. „Nikde v dějinách ani v záznamech jsem nenašla, že by se někdy přejmenoval Ostrov na Ostrov nad Ohří,“ poukázala městská kronikářka Walburga Mikešová. Naopak název Ostrov u Karlových Varů mu náleželo poté, co se přejmenovalo z původního německého Schlackenwerth.

Radnice tak podle starosty za těchto podmínek dál o výměnu nápisů s názvem města usilovat nebude. Počká, až například České dráhy naplánují rekonstrukci nádražní budovy.

I kdyby měl Drážní úřad vůli změnu udělat a město sehnalo peníze na nové cedule, stejně by to nebylo dříve než za rok. Jízdní řád na období 2009/2010, kde by musela být změna uvedena, je již dokončen a jeho tabulky lze nalézt na internetu.