Český expert bude v protiraketové agentuře USA řešit zapojení ČR

Praha - Zapojení České republiky do nového amerického systému protiraketové obrany se může pohybovat směrem technické spolupráce, ale i zapojení určitých zařízení, řekl dnes v Praze novinářům náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow. Konkrétní podoba podílu Česka na nové architektuře systému prý bude záviset na rozhodnutích Severoatlantické aliance, ale i Ruska, jak se k americkým plánům postaví. Nová architektura předpokládá začlenění protiraketového štítu do NATO a jeho zaměření především proti raketám krátkého nebo středního doletu. Česká vláda dala najevo, že má zájem zapojit se do nového systému.

O nové podobě americké protiraketové obrany jednal v Praze v říjnu americký viceprezident Joe Biden. Dnešní jednání týmů vojenských expertů navázalo na jeho návštěvu. Nový systém nahrazuje původní americké plány, které počítaly s vybudováním radaru proti balistickým střelám dlouhého doletu v Brdech.

Biden se už dohodl s Poláky, že u polského pobřeží a později i na polském území mohou být jako součást nového systému rozmístěny protiraketové střely označované SM-3. Další takové střely by v první fázi měly být umístěny na lodích ve východním Středomoří a později v některé ze zemí této oblasti. Velký radar v ČR by měla nahradit soustava menších a flexibilnějších sledovacích systémů umístěných na zemi, ale například také na lodích či letadlech.

NATO rozhodne o našem zapojení do protiraketové obrany

Vershbow dnes zdůraznil, že některé možnosti, jak by se Česká republika mohla do protiraketové obrany zapojit, závisí na rozhodnutí Severoatlantické aliance přijmout ji jako vlastní projekt. Některé dodatečné možnosti pro český podíl v systému podle něj mohou vzniknout také v případě určitého postoje Ruské federace k nejnovějším americkým návrhům na spolupráci. Vershbow připustil, že Washington nyní opět přemýšlí o možnosti využít v rámci nové protiraketové obrany i Moskvou dříve nabízené radary ve střední Asii a na jižním Kavkaze.

„Existuje návrh, který jde směrem možné technické spolupráce, mohou v tom být zapojena určitá zařízení. Víc vám neřeknu. Nemluvíme o tom, co chystáme v Polsku, tohle jsou jiné záležitosti, ale mohou být velmi hodnotné,“ řekl po dnešních jednáních na českém ministerstvu obrany Vershbow několika novinářům.

Severoatlantická aliance
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24