Odsouzený strážník znovu pracuje u policie

Brno - Někdejší brněnský strážník Pavel Trenz znovu pracuje u městské policie, a to přesto, že ho soud před dvěma lety odsoudil pravomocně k dvěma letům vězení za vydírání a zneužití pravomoci veřejného činitele. Trenz opustil vězení po roce a vrátil se zpět k policii. Dnes se mimo jiné podílí na výcviku nových strážníků.

Trenz se provinil tím, že se svým kolegou v uniformě odvezl v autě městské policie za město 14letého chlapce, kde mu několikrát u hlavy stiskl spoušť své nenabité služební zbraně. Chtěl se pomstít za napadení svého syna.

Po odpykání trestu pracuje Trenz znovu u policie. Sice jako civilní zaměstnanec, ale i ti musí být bezúhonní, tedy mít čistý trestní rejstřík. Trenz působí ve výcvikovém středisku pro brněnské strážníky. Záznam v rejstříku jeho šéfovi nevadí. Dokonce mu udělil výjimku. „Byl to nešťastný a šílený zkrat, kterého se jako strážník dopustit neměl a je to odsouzeníhodné. Při jeho nástupu jsem v úvahu vzal i jeho pozitiva z minulosti,“ stojí za Trenzem ředitel strážníků Daniel Šíma. Trenzův nadřízený necítí ani etický problém – že strážník, který selhal, trénuje a učí sebeobraně nováčky i své bývalé kolegy.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) jako vrchní velitel strážníků situaci prověří. „V případě, že došlo k porušení předpisů, budeme jednat,“ slíbil. Trenz je podle Šímy jediným jeho podřízeným, který má v trestním rejstříku záznam. Výjimku by mu prý neváhal udělit znovu. Za tu dobu, co se po výkonu trestu vrátil zpět do práce, se prý nestalo, že by s ním měl někdo nějaký problém.


Trenz se chtěl pomstít za přepadení a okradení svého syna skupinou romských výrostků. V červnu 2006 byl na brněnském náměstí Svobody okraden a zbit Trenzův třináctiletý syn a Trenz společně s dalším strážníkem Pavlem Kyprem se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. Den poté ve službě vyhledali dva romské chlapce, které podezřívali z podílu na útoku. Jednoho vysadili z auta v ulici Cejl, druhého odvezli do lesa mezi městskými částmi Útěchov a Soběšice. Trenz jej podle rozsudku bil, a když chlapec začal utíkat, srazil jej na zem. Pak mu přiložil zbraň ke spánku a levému oku a naprázdno zmáčkl spoušť. Kypr hochovi násilím otevřel ústa a zbraň mu společně vložili ještě do úst. Chtěli, aby jim řekl jména dalších výtržníků. Když neuspěli, pustili jej. Městský soud v Brně původně odsoudil oba muže ke dvouletému vězení s podmínečným odkladem na pět let. Po odvolání žalobce i odsouzených se případem zabýval krajský soud, který trest zpřísnil.  „Ať už tomuto činu předcházelo cokoliv, není možné brát spravedlnost do svých rukou,“ řekla tehdy soudkyně Markéta Jirsová. Nejvyšší soud pak v roce 2007 potvrdil dvouletý trest vězení.