Česká republika zřejmě stojí na prahu chřipkové pandemie

Praha – V České republice je evidovaných už 400 případů prasečí chřipky. Země tak prý stojí na prahu chřipkové pandemie. Počasí navíc vzniku respiračních onemocnění jen přispívá. V důsledku ochlazování bude chřipkový vir nabírat na intenzitě. Podle slov vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové je celkový nárůst případů v Čechách na patnácti procentech. Bude-li se kmen chřipky chovat jako doposud, kdy je jeho patogenita spíše nízká a zcela porovnatelná se sezónní chřipkou, se musíme připravit na nejrůznější komplikace. Jednalo by se především o přírůst velkého množství nemocných v krátké době a úměrně tomu větší úmrtnost.

Z jihu Čech navíc přišla zpráva, že se u jednoho chovu kachen objevila ptačí chřipka. „V jižních Čechách se jedná o nízce patogenní kmen typu H5N3, který se zjistil při průběžné kontrole chovů. S epidemickou prasečí chřipkou to ale nemá nic společného. Virus ptačí chřipky H5N1, který byl přenesen na člověka, se nikdy mezi lidmi dále nešířil. To je podstatný určující rozdíl od toho stávajícího pandemického kmene prasečí chřipky, který se šíří velmi snadno,“ vysvětlila Havlíčková.

V posledních dvou týdnech případů prasečí chřipky přibývá. Dle Havlíčkové si to zatím představujeme jako velkou chřipkovou epidemii, co do počtu infikovaných lidí. V první vlně onemocní podle odhadů Světové zdravotnické organizace zhruba třicet procent lidí. Nejhorší varianta je, že by vir prasečí chřipky zasáhl třetinu populace. Zatím nejvíce postiženou oblastí je Ukrajina.

Pandemik H1N1 2009 je oficiální označení onemocnění

Prasečí chřipka je definována jako onemocnění dýchacích cest u chovných prasat, způsobené chřipkovým virem H1N1. Nově objevený typ viru A/H1N1 nebyl u prasat ani člověka dosud znám. Nemoc je nakažlivá i z člověka na člověka. „Pandemik H1N1 2009 je oficiální označení tohoto kmene, které deklarovala Světová zdravotnická organizace už na jaře. My jsme v pandemii od té doby co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šestý stupeň, ale v Evropě byla situace dlouho poměrně klidná,“ podotkla Marta Havlíčková. V Evropě měla infekce po celé léto spíše charakter zavlečených infekcí, které se velmi důsledně monitorovaly.

Virus chřipky typu H1N1
Virus chřipky typu H1N1