Eurokomisařem bude asi premiér Fischer

Praha - Českým eurokomisařem bude nejspíše premiér Jan Fischer. Uvedl to server iDnes.cz s tím, že to vyplývá z dnešního jednání předsedů ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Topolánek to nepopřel, odkázal na pondělní jednání vlády, na kterém by jméno kandidáta na eurokomisaře mělo zaznít. Prezident Václav Klaus je ze zvažované Fischerovy nominace na rozpacích.

Fischer byl jako horký kandidát na post v komisi zmiňován v době, kdy se předpokládalo, že jeho úřednická vláda skončí po podzimních předčasných volbách. ODS do funkce nominovala bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, ČSSD požadovala setrvání nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. Obě strany opakovaně uváděly, že na svých nominacích trvají a kandidát politického soupeře je nepřípustný.

„To znamená, že budeme mít zase celý příběh sestavování vlády na stole, s otázkou, kdo bude novou vládu podporovatm za jakých podmínek, to vidím jako velmi vážnou záležitost,“ komentoval nejnovější vývoj situace pro ČT šéf lidovců Cyril Svoboda.

Prezident Václav Klaus, který je momentálně na návštěvě v USA, je ze
zvažované nominace Fischera na eurokomisaře na rozpacích. Více ho zajímá, kdo by nahradil předsedu podle něj úspěšného úřednického kabinetu. „Tato vláda je úspěšná, má mimořádnou podporu lidí a já jako prezident jsem na rozpacích, proč ji máme zrovna teď v tuto chvíli rozbít,“ řekl Klaus.

„Jsou to opravdu jenom spekulace. Ta jednání probíhají a my v zájmu jejich korektního průběhu nemůžeme do pondělního rozhodnutí vlády nic konkrétního povědět,“ podotkl mluvčí ODS Martin Kupka.