Komunista Filip byl na neonacistickém seznamu nepřátel

Praha - Členové extremistické skupiny White justice vedli databázi 300 lidí, proti nimž chtěli bojovat a zastrašovat je. Na fotografiích v seznamu „ideových nepřátel“ se objevili „vysoce postavení Židé“, policisté i politici. V databázi figuruje třeba jméno předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, sociálnědemokratického poslance Zdeňka Jičínského nebo aktivisty Ondřeje Cakla. Píše o tom dnešní vydání deníku MF DNES.

Evidence nesla označení Redwatch po vzoru ze zahraničí. Projekt měl neonacistům sloužit k monitorování a zastrašování vytipovaných lidí. Hlavním správcem databáze byl táborský extremista Petr Janoušek, který na internetu využíval přezdívku Endlosung, což je nacistický výraz pro genocidu Židů.

„Redwatch měl na starosti Janys (Petr Janoušek, pozn. red.), kromě toho se staral ještě o výcvikové kempy,“ řekl Filip Stránský, který je podle některých zdrojů hlavou organizace White justice. Stránský uvedl, že měl ve skupině na starosti správu serverů. Přes internet prý také dostával pokyny, ovšem neví od koho přicházely. Při výcviku i při komunikaci po internetu byla podmínkou anonymita.

Organizace uspořádala celkem čtyři výcvikové kempy (tzv. fight campy), kde profesionální voják Lukáš Sedláček učil zájemce základům útoku na konkrétní osoby nebo budovy. Členy skupiny proškolil v tom, jak ničit majetek, odpalovat auta a jak bojovat se zbraněmi i bez nich. Ministr obrany Martin Barták ve čtvrtek uvedl, že Sedláček bude z armády propuštěn.

Policie před dvěma týdny část extremistické skupiny zatkla za propagaci nacismu. „Skupinu jsme sledovali pro podezření z přípravy teroristických útoků,“ řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Pravicoví extremisté
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24