Premiér je kandidátem na eurokomisaře, do Bruselu se ale nehrne

Praha - Premiér Jan Fischer potvrdil, že pro ČSSD a ODS je kandidátem na eurokomisaře. Nepřímo ale návrh odmítl a vyzval politické strany, aby pokračovaly v jednáních o dohodě na novém českém komisaři. Ve svém prohlášení premiér uvedl, že svoji budoucnost nevidí v profesionální politice. Že je premiér ve hře o post českého eurokomisaře, potvrdil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zdůraznil ale, že informace je předčasná a žádná dohoda zatím neexistuje. Paroubek uvedl, že ve věci rozhoduje vláda. Podle předsedy ODS Mirka Toplánka premiér ještě v pátek potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Pokud by se Jan Fischer skutečně stal eurokomisařem, v čele vlády by ho mohl nahradit bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, napsal to server iDnes. Podle serveru chtějí ODS a ČSSD přesvědčit shodou na Pačesově nominaci na premiérský post prezidenta Václava Klause, aby souhlasil s Fischerovou misí do Bruselu.

Důvěry obou stran si premiér, který je podle svého prohlášení zatím jejich jediným kandidátem, na kterém se shodli, váží. „Vzal jsem však na sebe spolu se svou vládou odpovědnost dovést zemi k řádným parlamentním volbám a od této odpovědnosti nemohu ze dne na den odejít,“ uvedl Fischer. Zopakoval, že dává přednost tomu, aby se na eurokomisaři politické strany dohodly. Pokud nebude dohoda, navrhne vlastního kandidáta. Vláda rozhodne v pondělí. 

„Proces výběru českého eurokomisaře nelze dále prodlužovat a nesmí přerůst v další vnitropolitickou krizi,“ sdělil Fischer. Strany podle něho musí v jednáních pokračovat. „V tuhle chvíli je to docela předčasná informace,“ zdůraznil Paroubek k jednání o Fischerovi jako možném kandidátovi do Evropské komise, ale potvrdil, že o něm ODS a ČSSD jedná. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání širšího stranického vedení novinářům řekl, že Jan Fischer není jediné jméno, na němž se budou schopny shodnout ODS a ČSSD. Nikoho dalšího ale nejmenoval.

Premiér Jan Fischer projevil o funkci eurokomisaře podle předsedy ODS Mirka Topolánka zájem a v pátek potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Topolánek proto nechápe jeho obrat, který vyplývá z dnešního premiérova prohlášení. Topolánek soudí, že vhodného Fischerova nástupce do vlády je možné najít.

„Pokud prezident kývne, musela by se celá operace, tedy jmenování nového premiéra, odehrát během 24 hodin,“ cituje iDnes zdroj blízký předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. V očích místopředsedy ODS Petra Gandaloviče je vše věcí dohody na eurokomisaři, Václava Pačesa označil za „nepochybně solidního člověka“. „Nevidím důvod, proč by ODS měla ustupovat od Alexandra Vondry,“ dodal Gandalovič.

Zdroj blízký vedení sociální demokracie serveru řekl, že existuje předběžná dohoda ČSSD a ODS na dvou scénářích. Podle prvního bude Klaus s výměnou premiéra souhlasit a všechno proběhne hladce. Záložní plán prý počítá s tím, že by do Bruselu nešel Fischer, ale neupřesněný náhradník. Na něm se strany údajně už také dohodly.