ČSSD je proti úvahám o navýšení kontingentu v Afghánistánu

Praha - ČSSD je proti úvahám o zvyšování počtu českých vojáků v Afghánistánu. Podle stínového ministra zahraničí socialistů Lubomíra Zaorálka je nutné více diskutovat se spojenci o další strategii. Legitimita tamní vlády se znejasňuje, řekl dnes Zaorálek novinářům po jednání širšího vedení ČSSD. Sociální demokraté ale poukazují na to, že legitimita afghánské vlády se hroutí. Nebude se konat druhé kolo prezidentských voleb, zemi dál vede prezident Hamíd Karzáí. Problémem je prý i korupce. České jednotky jsou podle Zaorálka v Afghánistánu kvůli tomu, aby podporovaly nynější vládu. Je otázka, co tam budou budovat nyní, dodal.

„Zásadně nesouhlasíme s úvahami o dalším zvyšování vojáků v Afghánistánu a vyzýváme k dialogu se spojenci o další strategii,“ uvedl Zaorálek. Socialisté tak reagovali na výstupy z nedávné cesty ministra obrany Martina Bartáka do Spojených států, kde prý o možném navýšení kontingentu hovořil. ČSSD proto nepokládá za šťastné, aby se v ČR schvaloval střednědobý výhled o vojenských zahraničních misích na dva až tři roky. S takovým plánem přišlo ministerstvo obrany. Nyní se mise schvalují na rok.

ČSSD měla výhrady vůči počtu nasazených českých vojáků v afghánské misi ISAF už loni, Poslanecká sněmovna kvůli tomu schválila plán letošních zahraničních misí až v únoru. Jednou z podmínek socialistů bylo to, že vojáci speciálních sil nebudou příští rok nasazení do bojové operace Trvalá svoboda.

Schválený plán počítá pro afghánskou misi ISAF s nasazením nejvýše 535 vojáků. Pracovat budou na letišti a velitelství alianční mise v Kábulu; až 110 pilotů a techniků bude obsluhovat tři transportní vrtulníky v provincii Paktíja. Největší počet vojáků se má podílet na práci Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

Martin Barták
Martin Barták