Kovářová: Justice dluží na nevrácených poplatcích 300 milionů

Praha - Na nevrácených soudních poplatcích dluží ministerstvo spravedlnosti až 300 milionů korun. Číslo dnes zveřejnila v diskusním pořadu Partie televize Prima ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podle ní za to může nedostatek peněz v justici a změna systému vybírání a vracení soudních poplatků, která platí od letošního roku. Systém se má podle Kovářové od ledna vrátit do původního stavu. „Dluhy, které justice vůči těmto osobám má, dosahují částky 300 milionů korun,“ uvedla Kovářová s tím, že to považuje za neuvěřitelnou situaci. Stát si podle ní nemůže dovolit podobné dluhy a nevracení soudních poplatků.

Jak Kovářová uvedla, nevracení soudních poplatků souvisí s tím, že od počátku letošního roku funguje účetní systém vybírání a vracení soudních poplatků jinak než dříve. „Soudní poplatky se posílají na účet ministerstva financí a teprve po odsouhlasení rozpočtovým opatřením ministerstva financí se soudní poplatky vrací zpět,“ uvedla Kovářová. Od ledna by se podle ní měl systém vrátit do původního stavu: „Zákon už prošel minulý týden Senátem. To znamená od příštího roku již tato situace nenastane.“

Ministerstvo spravedlnosti také vypracovalo novelu, která má některé soudní poplatky zvýšit. První náměstek Kovářové Marek Görges televizi Prima řekl, že novela počítá se zvýšením nejnižší hranice soudního poplatku z 600 na 1000 korun a nejvyšší hranice z milionu na 1,5 milionu korun. Návrh zákona má jít podle Kovářové v pondělí do připomínkového řízení. Ministryně spravedlnosti dodala, že návrh rozšiřuje i možnosti osvobození od poplatku směřujícímu do soudní pokladny.

Zvýšení poplatku - méně zbytečných sporů?

„Zvýšení poplatku by mohlo pomoci i tomu, aby se neprojednávaly zbytečné věci před soudem,“ řekl k tomu televizi prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Návrh na zvyšování poplatků spojila Kovářová s finanční situací v justici. „Pokud by justice byla více financovaná, pokud by získala větší částku na provoz justice, já jsem klidně pro, budu hlasovat a budu první, kdo zvedne ruku pro snížení soudních poplatků,“ uvedla s tím, že její resort se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz.

stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová

„Nemůžeme nedostatek peněz v justici klást na bedra občanů, kteří to zaplatí.“

Podle informací deníku Mladá fronta DNES české soudy dluží i advokátům, překladatelům nebo soudním znalcům. Údajně má jít o téměř 129 milionů korun, z nichž 86 milionů je po lhůtě splatnosti. Některým soudům z toho důvodu hrozí exekuce.
Soudní líčení
Soudní líčení
Více fotek
  • Soudní líčení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1134/113379.jpg
  • Marie Benešová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/742/74136.jpg