Lze odebrat akademický titul? Jistotu nemá ani Rychetský

Praha – Ani zastánci, ani odpůrci odebírání akademických titulů v souvislosti s aférou právnické fakulty v Plzni nemají jasnou právní oporu. Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že není jasné, zda je možné použít k odejmutí titulu obecné právní normy, neexistuje-li zde konkrétní právní předpis pro takové případy. Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša se již nechal slyšet, že „nepoctivým“ studentům titul odebere i přes hrozbu žaloby. Podle některých právníků není možné titul odejmout, protože rektor je podle zákona pouze uděluje, ale nesmí odnímat.

„Nemohu v této chvíli vyslovit, ani nemám definitivní názor na to, zda je možné, není-li konkrétní norma upravující proces a hmotněprávní podmínky odnětí titulu, použít obecné právní normy, nebo ne,“ řekl Rychetský v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.

Rychetský uvedl, že jasné stanovisko nemůže uvést především kvůli svrchované pravděpodobnosti, že se celá kauza nakonec ocitne před Ústavním soudem. ÚS již podle slov svého předsedy rozhodoval v minulosti o obdobných kauzách, žádný z případů prý však nebyl totožný s těmi z Plzně, proto není soud vázán žádným precedentem.

Pavel Rychetský:

0„Celá aféra je nebetyčná ostuda a všechny příslušníky právnického stavu to degraduje v očích veřejnosti. Může být zpochybněn kdokoli z nás a nesu to skutečně doslova úkorně, protože mě ani ve snu nenapadlo, aby jedna celá fakulta se ve velkém dopouštěla podvodného jednání.“

Aféru okolo udílení „turbotitulů“ a dalších nestandardních postupů na právnické fakultě v Plzni vnímá Rychetský jako velikou ostudu a postup úřadů vůči ní by měl být tvrdý. „Škola, která takto působí, má skutečně zpochybněné právo na existenci,“ prezentoval své stanovisko v pořadu Otázky Václava Moravce předseda Ústavního soudu s tím, že on by v roli ministra školství nucenou správu na školu uvalil.