Kdo bude eurokomisařem? Poslední jméno je podle ČT Zdeněk Tůma

Praha - Premiér Jan Fischer dnes podle tiskové zprávy z Hradu potvrdil prezidentu Václavu Klausovi, že se rozhodl zůstat premiérem a nechce se stát eurokomisařem. Klaus to uvítal a soudí, ze Fischerova vláda by měla vést zemi do řádných voleb. „Prezident je velmi rád, že se Jan Fischer rozhodl zůstat ve své premiérské funkci. I prezident republiky je přesvědčen, že tato vláda má svůj mandát dotáhnout do řádných voleb,“ uvedl prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Nicméně ve hře je podle zjištění České televize ještě jedno jméno - guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. ODS ani ČSSD však s Tůmou nepočítají.

Předseda vlády by ho podle svého mluvčího rád na funkci člena Evropské komise  navrhl jako společného kandidáta vlády, ODS a ČSSD. Nicméně Mirek Topolánek Tůmu jako kandidáta ODS odmítá, navíc tvrdí, že s ním premiér málo komunikuje. Guvernér Tůma podle Fischera splňuje všechny nároky a má šanci na podporu napříč politickými stranami. S jeho jménem se ale neztotožňuje ODS ani ČSSD.

„Současný guvernér ČNB Zdeněk Tůma není pro ODS kandidátem na post eurokomisaře. V tuto chvíli neexistuje dohoda na společném kandidátovi, všichni tři protagonisté se sejdou k jednání dnes v noci,“ uvedl mluvčí ODS Martin Kupka. 

Fischerova úřednická vláda má rozhodnout o tom, koho vyšle Česká republika do Evropské komise, již v pondělí. Fischer je přitom kandidátem, na kterém se nejsilnější strany ODS a ČSSD dokázaly shodnout. Premiér ale v sobotu nabídku nepřímo odmítl. Politici dnes o eurokomisaři zřejmě stále jednají.

Topolánek se už v sobotu nad Fischerovým údajným obratem podivil. Podle něj se totiž Fischer o funkci komisaře zajímal a ještě v pátek sdělil, že je připraven nominaci přijmout. Z Topolánkových sobotních slov vyplynulo, že Fischerovu nominaci dál podporuje. Šéf ČSSD Jiří Paroubek byl ve vyjádřeních ohledně eurokomisaře skoupý. Téměř na každý dotaz v sobotu odpovídal, že vše je předčasné, a to včetně premiérova prohlášení. Fischer v něm dále vyzval strany, aby pokračovaly v jednáních.

Lidovci: Neuspěje-li Svoboda, podpoříme Švejnara

O své kandidatuře jedná o víkendu ekonom Jan Švejnar, kterého navrhla Strana zelených. Dnes se sešel s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. „Na schůzce předseda KDU-ČSL konstatoval, že kandidátem jeho strany je Pavel Svoboda. Ukáže-li se, že nemá v dalších kolech šanci na vládní nominaci, pak předseda KDU-ČSL po projednání s vedením strany vyslovuje podporu Janu Švejnarovi,“ sdělila mluvčí lidovců Martina Kaderová.

Eurokomisaři nemohou být prodlouženou rukou svých zemí

Skládají přísahu, že nebudou hájit zájmy žádné konkrétní vlády, nýbrž evropského společenství jako takového. Konkrétní portfolia přiděluje členům komise její předseda, ve funkci je pak musí potvrdit Evropský parlament, ne vždy se tak stane.   

Posledních pět let byl českým zástupcem v Evropské komisi Vladimír Špidla coby šéf resortu zaměstnanosti, sociálních záležitostí a rovných příležitostí. Měřeno vlivem a objemem rozdělovaných prostředků nejde o nijak silný resort a česká politická reprezentace se netají tím, že by uvítala důležitější portfolio, jako je energetika, průmysl nebo rozšíření unie. 

1

Jak vlastně průměrný eurokomisař vypadá? Takřka vždy je to heterosexuální muž bílé pleti. Žádný zástupce etnických menšin se dosud v komisi neobjevil a k homosexualitě se otevřeně hlásil pouze britský eurokomisař pro obchod Peter Mandelson. Co se žen týče, těch je nyní v komisi osm, tedy ani ne 30 procent. Přesto je to rekord. 

A co za to? Každý eurokomisař si měsíčně přijde na 20 tisíc eur. Má nárok na příspěvek na bydlení až do výše 15 procent platu. Od 65 let může pobírat důchod. Za každý odsloužený rok je to 4 a čtvrt procenta základního platu, celkově nesmí penze přesáhnout 70 procent konečné mzdy.