Řidiči ve městech zneužívají benzinky k parkování

Praha – Řidiči ve velkých městech využívají mnohdy čerpací stanice především v blízkosti zastávek MHD jako odstavná parkoviště. Nechávají tu svá vozidla a odcházejí za prací nebo jinou činností. Majitelé stanic jsou nuceni kvůli nedostatečnému prostoru zpoplatnit stání delší než třeba 45 minut.

Neukáznění řidiči třeba zatarasí svým zaparkovaným vozem vjezd do stanice, kterým pak neprojede zásobovací cisterna, nebo nechávají auto zaparkované u benzinové pumpy i několik týdnů. „V případě, že by tam bylo vyhrazené místo pro určitou značku a stálo by tam jiné vozidlo, pak můžeme nařídit odtah. Ale pokud pro nikoho vyhrazené není, tak ne,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení pražské městské policie Jana Přikrylová.

Protože jsou parkovací místa obsazená ve dne i v noci vozidly, která ve většině případů nepatří zákazníkům čerpacích stanic, uvažují někteří provozovatelé zpoplatnění parkovacích stání. „V krajním případě by to bylo možné, ale jen tam kde to dovolují podmínky,“ řekla ČT mluvčí společnosti Benzina Blanka Růžičková. U některých stanic již zavedli praxi, kdy pětačtyřicetiminutové stání pro zákazníka je zdarma, pro ostatní existuje paušální hodinová platba.