Česko postrádá centra následné péče pro alkoholičky po léčbě

Praha – Hlasy z řad odborníků si stěžují, že Česká republika postrádá centra následné péče pro ženy vracející se z protialkoholního léčení. Funguje tu zatím pouze jediné, v pražských Holešovicích. Podle odborníků jde o problém už proto, že ženy návrat z odvykací kúry zvládají mnohem hůř než muži. Centrum ALMA funguje v pražských Holešovicích od letošního dubna. Stěžejní cílovou skupinu tvoří především matky, které za sebou mají ústavní protialkoholní léčbu. Zdejší programy jim pomáhají začít znovu zvládat všední věci. Za dobu existence centra jím prošlo asi 80 žen.

„Klientky, které potřebují práci nebo které potřebují poradit v různých sociálně-právních věcech, mají možnost na těchto věcech také pracovat s naší sociální pracovnicí,“ uvedla vedoucí terapeutka centra ALMA Monika Plocová. Klientka centra ALMA Lenka Vančurová říká, že velmi důležité jsou navozené vztahy s ostatními klientkami, se kterými je ve stálem kontaktu a na které se podle svých slov může kdykoliv spolehnout.

Léčebny pro alkoholičky jsou v Česku stále plné, jen Bohnicemi projde každý rok zhruba pět stovek žen. Lékaři upozorňují, že zažitá představa alkoholičky jako ženy s nízkým vzděláním už neplatí. „Ve spektru žen z hlediska jejich profese, dosaženého vzdělání a dalších důležitých faktorů, nenajdete zásadní rozdíly,“ říká primář oddělení pro léčbu závislostí pražské Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Léčebny pro alkoholičky jsou v Česku stále plné. Bohnicemi projde každoročně zhruba 500 žen, které se rozhodnou zbavit se alkoholu.

Petr Popov
Petr Popov