Dva čeští vojáci z Afghánistánu jsou kvůli erbům SS mimo službu

Praha - Téměř po celou dobu svého působení v afghánském Lógaru nosili dva velitelé z elitní 4. brigády rychlého nasazení na přilbách erby nacistických divizí a brigád SS. Tytéž velitele ministr obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek minulý pátek v Žatci vyznamenali za vzorné splnění afghánské mise. Nyní jsou však postaveni mimo službu a hrozí jim přísné tresty, stejně jako jejich veliteli z Afgánistánu Petru Procházkovi, který se snažil kauzu zamést pod koberec. Z armády byl dnes propuštěn také voják Lukáš Sedláček, který spoluzakládal a cvičil neonacistickou organizaci White justice.

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by Barták a Picek o sympatiích dvou elitních vojáků ke zločinecké organizaci věděli už dříve. Ministr obrany Martin Barták dnes oznámil, že prokáže-li se snaha velitelů utajit nošení nacistických symbolů na uniformách elitních vojáků, budou přísně potrestáni. Náčelníkovi generálního štábu nařídil okamžité prošetření případu.

Jan Čermák, vysokoškolák a velitel mobilního týmu v Lógaru, nosil na přilbě znak nacistické divize SS Hohenstaufen. Tato tanková divize SS bojovala jak na východní tak na západní frontě. Tvrdý úder zasadila Spojenců u Arnhemu. Jeho kolega praporčík Hynek Matonoha, si zase přilbu ozdobil symbolem dvou zkřížených granátů - brigády SS Dirlewanger. Tu tvořili především trestnaci. Na svědomí mají vyraždění běloruské vesnice Chatyň a ve velkém zabíjeli i při potlačování Slovenského národního povstání.

„Jsem příliš rozčílen, abych vám teď řekl, co s tím budu dělat, ale podobní lidé nemají v armádě místo,“ zareagoval údajně na tuto informaci velitel společných sil Hynek Blaško. Překvapen byl i Picek, který prý ještě před odletem do zahraničí nařídil, aby vojenská policie zakročila. Předčasně se také vrátil z oficiální návštěvy Rumunska.

Ministr obrany Martin Barták:

0„Nařídil jsem náčelníkovi generálního štábu okamžité a důsledné prošetření celého případu, kterému hodlám osobně věnovat mimořádnou pozornost. Pokud se obvinění potvrdí, musí velení armády učinit okamžité kroky, aby se už podobná situace neopakovala. Lidé s podobným smýšlením nemají v armádě místo. Proto jsme iniciovali novelu zákona o vojácích z povolání, která od 1. října letošního roku umožňuje důslednější postihy sympatizantů s pravicovým nebo levicovým extremismem.“

Na chování elitních vojáků již dřívě upozornili policisté

Velitel 3. kontingentu Petr Procházka o nacistických erbech na přilbách vojáků věděl. Stěžovali si mu přímo vojáci, kterým to vadilo. Podle nich se to Procházka ale snažil zamést pod koberec. „Plukovník Procházka nařídil ty povlaky přileb spálit a zlikvidovat fotky. Jám mám indície, že ten pokyn přišel z Prahy,“ uvedl redaktor Mladé fronty Dnes Jan Gazdík. Ministr Barták už avizoval, že vyvodí přísné důsledky: „V případě, že se prokáže, a to jsem nechal okamžitě prošetřit, že tam je pochybení i vyšších velitelských struktur, dopadnou tyto konsekvence i na tyto velitelské struktury.“

Vojáci ze zmíněné elitní brigády, kteří se na list obrátili a v dopise na nošení nacistických symbolů upozornili, svá jména ale zveřejnit nechtějí. Domnívají se, že vedení armády incident cíleně zamlčuje a zametá stopy.

Klukovina, která bude vojáky zřejmě stát místo v armádě   

„Ten erb SS jsem na přilbě opravdu měl. Byla to ode mě klukovina, které hrozně lituji. Dnes již vím, že ty erby patří SS. Jsem Honza, a tak jsem si dal z recese na přilbu to 'háčko' s mečem … jako svou iniciálu,“ cituje list nadporučíka Jana Čermáka. Proč měl jeho kamarád na přilbě dva zkřížené granáty ve znaku brigády SS Dirlewanger, nevysvětlil.

Expert na neonacismus Michal Mazel prý výmluvám na mladickou nerozvážnost nevěří. „Jde přece o vysokoškolsky vzdělaného elitního vojáka, ne o pubescenta. Erby SS na jejich přilbách svědčí o naprosto zvráceném pohledu na svět elitních vojáků armády NATO,“ řekl odborník. V zahraničních armádách podobná provinění znamenají konec služby. V německé armádě před dvěma lety skončil instruktor, který při výcviku střelby přikázal vojákovi, aby si představil, že je v newyorské čtvrti Bronx a střílí do černochů.

Voják Sedláček, který cvičil neonacisty, byl z armády propuštěn

Z armády byl dnes propuštěn voják Lukáš Sedláček, který spoluzakládal a cvičil neonacistickou organizaci White justice. „Dnešním dnem jsem rozhodl o odejmutí hodnosti, a tím pádem o zániku jeho služebního poměru,“ řekl Barták o Sedláčkovi s tím, že odejde z armády bez jakýchkoli nároků na výsluhy či jiné výhody.

Organizace White justice údajně připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a „vysoce postavených Židů“. Ministr obrany Barták po zveřejnění informací o zapojení Sedláčka do organizace nařídil, aby byl tento muž z armády propuštěn.