Proces s tzv. justiční mafií je specifický, veřejnost ztrácí důvěru v soudnictví

Praha - Proces  tzv. justiční mafie je co do délky velice specifický. Nikomu se do jakéhokoliv řízení moc nechce, neboť ti, co mají rozhodovat, znají ty, co žalují. Tudíž se celý proces prodlužuje a podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Kučery bude k takovýmto prodlužováním stále docházet. Nicméně toto je extrémní případ. Tak Kučera ohodnotil situaci kolem celého soudního řízení v pořadu ČT24 Před půlnocí.

I tak veřejnost podle průzkumů ztrácí důvěru v soudnictví. Jednotná příčina tu podle Kučery není. Ztrátu důvěry vysvětluje Kučera tím, že návrh rozsudku například státního zástupce není pro veřejnost tak důvěryhodný, jako výrok soudu. Média to poté napadají a dovolávají se rozhodování nezávislého soudu tam, kde si myslí, že rozhodne podle jejich představ. To působí velice destruktivně. „Síla médií je v tomhle ohromná a soudce jako jednotlivec tomu nemůže čelit,“ říká Kučera. 

Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Kučera by rád, kdyby nehrála politika v procesu žádnou roli. To ale podle jeho slov není o žádném rád-nerad. Kauza již v dnešní době nesouvisí s kauzou kolem bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka a souvisí už jen se samotnými aktéry. „Ve hře je pořád Renata Vesecká. Levice už jí delší dobu vyhrožuje, že pokud vyhraje volby, tak ona dlouho v úřadu nebude,“ uvádí Kučera jako jeden z možných důvodů, proč je kauza stále živá. 

V kauze jde i o politiku, o věci bude rozhodovat soudce Cepl znovu

Marie Benešová, někdejší nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD prohlásila v souvislosti s aférami Jiřího Čunka, že u nás existuje tzv. justiční mafie, která ovlivňuje vyšetřování a rozhodování v politicky citlivých kauzách. Někteří z těch, které mezi členy oné „mafie“ zařadila, se proti tomu ohradili soudně. 

Výrok soudce Cepla v kauze tzv. justiční mafie z června roku 2008 zněl, že se Benešová nemusí za svůj výrok omlouvat, protože věcně činnost některých justičních činitelů připomíná praktiky označované jako „mafie“. Nejznámějšími členy této skupiny jsou právě nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a místopředseda Nejvyššího soudu Petr Kučera. 

To bylo však rozhodnutí soudu prvního stupně, a tudíž se žalobci ujali opravných prostředků. Zatím uspěli. Rozsudek byl Vrchním soudem zrušen a celá kauza se tedy ocitla opět u výroku soudce Cepla. Právě osoba soudce byla trnem v oku obžalovaným. Ústavní soud nakonec rozhodl, že případ soudci Ceplovi mladšímu zůstane. „Na veřejnosti a mediálně nám to nijak nepomohlo, protože my jsme justiční mafie a jsme justiční mafií navždy,“ tvrdí Petr Kučera.