V jablonecké MHD skončí papírové průkazky

Jablonec nad Nisou – Papírové průkazy pro dlouhodobé časové jízdenky bude možné v jablonecké MHD používat pouze do konce roku. Od 1. ledna se budou jízdenky nahrávat výhradně na čipovou kartu Opus, oznámil ředitel provozovatele MHD, společnosti ČSAD Jablonec, Luboš Wejnar. Kartu Opus lze využít pro cestování hromadnou dopravou v celém Libereckém kraji.

S papírovými průkazy budou moci v novém roce cestovat školáci, kteří mají roční předplatné. To vyprší až na konci školního roku, takže kartu si budou muset pořídit až potom. Vytvoření karty Opus trvá tři týdny a cestující za ni musí zaplatit 140 korun.

Luboš Wejnar upozornil, že se díky ní zjednoduší cestování v regionu, protože jediný doklad bude platit nejenom v MHD, ale také v regionálních vlacích a autobusech. „Kdo o kartu zatím nepožádal, neměl by to odkládat. Jinak mu hrozí zbytečné a dlouhé čekání ve frontách,“ uvedl Wejnar.

Integrovaný systém dopravy IDOL funguje v Libereckém kraji od července. Už od poloviny května si na nový systém zvykali obyvatelé Turnova a okolí Českého Dubu, kde se IDOL testoval.

Integrovanou dopravu v Libereckém kraji používají lidé nejvíce na Liberecku a Českolipsku. V celém kraji je v současné době přibližně 30 tisíc držitelů karet vhodných pro IDOL, buď nově vydaných krajských karet Opus nebo starší Liberecké městské karty.