Francouzská ulice v Praze je opět průjezdná

Praha – Rekonstrukce Francouzské ulice na pražských Vinohradech o víkendu skončila. Technická správa komunikací na ní od června ve třech etapách měnila vozovku – místo dlažebních kostek položila živičný povrch. Na chodnících se naopak objevila mozaiková dlažba. Řidiči zatím byli odkláněni na objízdné trasy. Podle mluvčího správy Tomáše Mrázka skončila rekonstrukce o týden dříve, než bylo naplánováno.

Technická správa komunikací odstranila dlažební kostky a nahradila je hladkým povrchem především kvůli snižování hluku. „Věříme, že nový povrch ocení nejen motoristé, ale především místní obyvatelé,“ uvedl Mrázek. Součástí opravy, která stála 22 milionů korun, byla i rekonstrukce jižního chodníku. Nově na něm je mozaiková dlažba s historickými vzory. Do konce roku by měly na chodníku začít růst také nové stromy.

Výměna povrchů vozovek je jedním ze způsobů, jak chce pražský magistrát bojovat proti hlukové zátěži obyvatel kolem dopravně vytížených silnic. Dále chce hlavní město snižovat rychlost na hlavních tepnách, opravit tramvajové tratě nebo vybudovat protihlukové zábrany. Pokud budou všechna opatření uskutečněna, Praha za ně v příštích několika letech zaplatí asi 1,5 miliardy korun.