Školské odbory předaly vládě petici, chtějí přidat 3,9 miliardy na platy

Praha - Školští odboráři chtějí pro příští rok o 3,9 miliardy korun víc na vzdělání. Na Úřadu vlády kvůli tomu dnes předali petici s více než 90 tisíci podpisy. Rozpočet ministerstva školství by měl přitom v roce 2010 zřejmě klesnout o 1,2 miliardy. Peticí proto chtějí odbory vyzvat vládu i k tomu, aby ve školách zachovala alespoň současné podmínky. Podle předsedy odborářů Františka Dobšíka by navíc nižší výdaje znamenaly i snížení kvality výuky. O návrhu rozpočtu bude tento týden jednat sněmovní školský výbor. Odboráři v současnosti hrozí i stávkou, protože chce ministerstvo zvyšovat úvazky netřídním učitelům.

Podle Dobšíka odbory požadují 3,4 miliardy na navýšení platů učitelů v regionálním školství. O dalších půl miliardy by se prý měly navýšit také výdaje na školní pomůcky. Školský výbor sněmovny podle něj tyto pozměňovací návrhy pravděpodobně schválí. Odboráři údajně mají podporu zástupců výboru z řad sociální demokracie, komunistů, podpoří je zřejmě i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Podle posledních návrhů by mělo ministerstvo školství příští rok dostat o 1,2 miliardy korun méně než letos. Pedagogům pak v rámci úsporného protikrizového balíčku klesne plat stejně jako ostatním státním zaměstnancům o čtyři procenta. Podle školských odborářů by se tak mohl plat kantorů snížit až o 1500 korun. Škrty by se prý dotkly i výdajů na školní pomůcky.

Peticí chtějí odbory vyzvat vládu, aby ve školách zachovala alespoň současné podmínky. Výzvu Vzděláváním proti krizi zveřejnily odbory už v červnu. Vzdělávání, vědu a výzkum navíc vláda uvedla jako jednu z priorit ve svém programovém prohlášení. Premiér Jan Fischer ale dnes petici nepřevzal, neměl prý čas.

Tarifní platy učitelů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24