„Esíčko“ na holickém obchvatu již není

Holice (Pardubicko) – V definitivní podobě bez nebezpečné serpentiny na jižním konci otevřeli dnes silničáři poslední část obchvatu Holic. Po „esíčku“ se jezdilo od jara, kdy byl obchvat dokončen, státu se ale v té době ještě nepodařilo vykoupit potřebné pozemky. Úplnému dokončení bránila majitelka pozemku, pod hrozbou vyvlastnění nakonec přistoupila na dohodu. Obchvat z Holic odvádí dopravu projíždějící po silnici I/35, auta cestující po další silnici I. třídy, která městem prochází, musí nadále projíždět centrem.

Necelý kilometr dlouhý úsek z Holic do Ostřetína je opět průjezdný. Ze silnice mizí poslední zákazové značky.

O výkupu pozemků Dany Jindrové jednali silničáři přes dva roky. Majitelka půdy původně nesouhlasila s navrhovanou cenou, tváří v tvář možnému vyvlastnění ale nakonec změnila názor. Dokončení obchvatu za 350 milionů korun umožnila dohoda na poslední chvíli. „Téměř rok nám trvalo získat další část pozemků a vykoupit stavbu tak, aby mohla být dostavěna v celé délce,“ řekl ředitel ŘSD Pardubice Bohumil Vebr.

Obchvat měří 4,22 kilometru a vznikal tři roky. Před jeho dokončením projíždělo centrem Holic přibližně dvacet tisíc aut a kamionů denně. Většina z nich jezdila ulicemi Pardubickou, Hradeckou a Vysokomýtskou. Právě tuto dopravu obchvat z města odvedl.

Mnohem těžší je vyjednávání o budoucí čtyřproudé silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Zabránit stavbě se tu snaží bývalý starosta Opatovic Jan Tikal. Na plánované trase si koupil malý kousek půdy. Po neúspěšném tažení u soudů se odvolal.