Diskriminace kvůli věku: 74 % Čechů ji vidí jako problém

Brusel – Tři ze čtyř Čechů se domnívají, že jsou u nás lidé diskriminováni na základě věku. Ukázal to průzkum Eurobarometr, hůře už je na tom v celé unii jenom Maďarsko, kde stejný názor zastává 79 procent oslovených. Průměr v celé EU je 58 procent, což oproti loňsku představuje poměrně dramatický nárůst o 16 procent. Přibližně 64 procent Evropanů se bojí, že se kvůli současné hospodářské krizi diskriminace na trhu práce na základě věku ještě prohloubí.

„Diskriminace zůstává nadále problémem v celé Evropě,“ podotkl k výsledkům výzkumu eurokomisař Vladimír Špidla, pod něhož ochrana menšin v komisi spadá. „Jednou ze skutečností, která vzbuzuje obavy, je vnímané zvýšení diskriminace na základě věku jako důsledek recese,“ dodal v prohlášení. 

Diskriminace kvůli věku ale nebyla jediným tématem, kterému se průzkum věnoval. Statistici zkoumali třeba i diskriminaci na základě etnického původu, sexuální orientace či víry. Celkem se ho zúčastnilo 27 tisíc obyvatel unie. 

S nějakou formou diskriminace se v posledním roce setkalo 16 procent Evropanů. V Česku to bylo 18 procent, přičemž víc lidí tento názor vyslovilo jen v pěti dalších státech unie. Vůbec nejvíce obyvatel - 22 procent - to připustilo v Itálii. Naopak v Řecku to bylo pouze šest procent dotázaných.   

Počátkem července loňského roku Evropská komise přišla s návrhem unijní směrnice, která by měla pomoci ochraně lidí před diskriminací na základě věku, zdravotního postižení, sexuální orientace či víry i v oblastech mimo práci. Návrhem se nyní zabývají členské státy, jejichž souhlas je k případnému vstupu v platnost nezbytný.