Testy DNA odhalily zloděje, který loupil s injekční stříkačkou

Frýdek-Místek - Genetická analýza slin usvědčila z loupeže desetkrát trestaného recidivistu z Frýdku-Místku. Před čtyřmi lety přepadl s injekční stříkačkou v ruce barmanku a ukradl ji tržbu. Od té doby po něm policisté pátrali, nedávno se ale dočkali překvapení – muž už je totiž za mřížemi za jiný trestný čin. Recidivistovi teď hrozí, že si osmiletý pobyt ve vězení prodlouží nejméně o další dva roky.

Pachatel na místě zanechal biologické stopy, které si kriminalisté schovali. Loni v září policisté zatkli recidivistu podezřelého z loupežných přepadení v ulicích Frýdku-Místku. Soud ho za to poslal do vězení na osm let. Při zatčení mu odebrali vzorky slin, policie pak zjistila, že právě on je pachatelem, který loupil s jehlou v ruce. 

Kriminalisté říkají, že je dnes takřka nemožné nezanechat po sobě na místě činu biologické stopy. Proto je možné objasnit některé kauzy i po mnoha letech. Podle biologa Martina Rabinského je pravděpodobnost, že by na světě měli dva lidé shodný genetický profil, jedna ku deseti miliardám. Tím pádem by na světě neměli být dva lidé se stejným genetickým profilem. 

Praxe, kdy policisté odebírají vzorky DNA všech obviněných nebo odsouzených bez ohledu na závažnost trestného činu, se ale nelíbí ochráncům soukromí. Chtějí proto zákon, který by pravidla pro odebírání vzorků zpřísňoval. Kriminalisté a ministerstvo vnitra se ale hájí tím, že jim jde jen o identifikaci a o vyšetření zločinů. Zneužití vyloučili, zpřísnění zákona podle nich není nutné.

Soudní znalci a odborníci navíc odhadují, že u nás byly desítky nevinných lidí pravomocně odsouzeny na základě špatné nebo chybějící analýzy DNA. Příčinou omylů přitom není nespolehlivost metody, ale špatný sběr biologických stop na místě činu nebo jejich chybné zpracování. Policie i soudci taková nařčení odmítají. Česko zůstává jednou z mála evropských zemí, která dosud nemá zákon o DNA.