Stavbaři dokončili obchvat Oslavičky

Oslavička (Žďársko) - U Oslavičky na Žďársku byl dokončen silniční obchvat. Nový úsek na silnici II/360 měří 2,7 kilometru a kraj jej stavěl ve dvou etapách. První část vznikla již před třemi lety. Nyní byla vybudována druhá, stavebně náročnější část, která stála téměř 107 milionů korun. Přes 90 procent nákladů zaplatí Evropská unie, uvedl hejtmanův náměstek Libor Joukl. Obchvat je součástí dlouhodobého projektu na zlepšení dopravní dostupnosti mezi Třebíčí a dálnicí D1 u Velkého Meziříčí. Budování poslední části obchvatu trvalo deset měsíců.

Obchvat Oslavičky vznikal postupně, protože pro celou stavbu se kraji nepodařilo včas vykoupit pozemky. Prvních 1,6 kilometru stálo 56 milionů Kč. Tento úsek je v provozu od podzimu 2006.

Budování zbývající části obchvatu nyní trvalo deset měsíců. Kvůli kilometru nové silnice bylo potřeba postavit dva mosty. Jeden vede přes potok Oslavička a je dlouhý 24 metrů. Druhý, který překlenuje železniční trať, měří 96,4 metru. „Mimoúrovňovým křížením se nám podařilo odstranit jedno z nebezpečných míst vedení dráhy a krajské komunikace,“ podotkl Joukl.

Obec Oslavička se 100 obyvateli se tranzitní dopravy zbavila už díky první části obchvatu. Zklidnění dopravy podle starosty Bohuslava Kandrnála umožnilo další rozvoj obce. Zprovoznění celého obchvatu teď pomůže hlavně projíždějícím řidičům.

Mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím už kraj v minulých letech vybudoval obchvaty u Velkého Meziříčí a u obcí Trnava a Oslavice. Nyní se plánuje rekonstrukce silnice mezi Oslavicemi a Oslavičkou.