Bém stáhl náskok Blažka v boji o předsedu pražské ODS

Praha - Primátor Pavel Bém stáhl náskok svého náměstka Rudolfa Blažka v boji o předsedu pražské ODS. Důvěru dnes večer dostal od dvou oblastních sněmů, Blažka naopak podpořili delegáti v Praze 4. Sněm v Praze 15 ještě jedná. Blažek v nominacích vede nad svým magistrátním šéfem 8:5. O tom, kdo se stane šéfem pražských občanských demokratů, rozhodnou delegáti v úterý večer. Mírným favoritem je Blažek, kterého podpořilo více oblastních sněmů.

Změnu na postu předsedy si nepřejí v Praze 9 a 10, kde účastníci dnešního sněmu dali svou důvěru Pavlu Bémovi. ČTK to sdělil místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík a radní Prahy 9 Adam Vážanský. Naopak v Praze 4 se přiklonili k Rudolfu Blažkovi, potvrdila oblastní manažerka ODS v Praze 4 Dana Bayerová.

Podle neoficiálních informací má sice Blažek vyjednanou podporu u více delegátů, situaci ale může ovlivnit zákulisní vyjednávání během samotného sněmu. Podle některých občanských demokratů může Bémovi pomoci to, že je mediálně více znám a má více zkušeností.

Kromě předsedy pražských občanských demokratů si účastníci sněmu zvolí také místopředsedy, těch má pražská ODS v současné době pět. Na pozici prvního místopředsedy by chtěli v Praze 9 i 10 dalšího náměstka primátora Pavla Klegu. Delegáti v Praze 9 na další místopředsedy nominovali starostku Újezdu nad Lesy Andreu Vlásenkovou a poslance a radního hlavního města Jiřího Janečka. V Praze 10 dostal důvěru starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a Blažek a v Praze 4 starosta Prahy 8 Josef Nosek, zastupitel hlavního města Pavel Hurda a Vlásenková.