Tůma odmítl nominaci na eurokomisaře

Praha - Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma už se o post eurokomisaře za Českou republiku neuchází. Podle něj se během dnešního jednání ukázalo, že není konsenzuálním kandidátem. „Proto považuji otázku své případné nominace za uzavřenou,“ uvedl Tůma, který se hodlá nadále soustředit na práci v bance. Jméno kandidáta na eurokomisaře má vláda oznámit v zítra dopoledne.

Ve večerním prohlášení guvernér potvrdil, že se na něj počátkem minulého týdne obrátil premiér Jan Fischer s dotazem, zda by souhlasil s nominací pro případ, že by se politici neshodli na někom z uvažovaných kandidátů. „Když o víkendu tento návrh sdělil předsedům politických stran, společně s ním jsem to vnímal jako možný návrh k řešení patové situace. Během dnešních jednání se nicméně ukázalo, že konsenzuálním kandidátem nejsem, a proto považuji otázku své případné nominace za uzavřenou,“ uvedl Tůma.

Vláda dnes proti původním slibům a očekávání neřekla, kdo bude za ČR členem Evropské komise, a definitivní rozhodnutí nechala na své mimořádné jednání v úterý dopoledne. Kabinet absolvoval jen orientační hlasování, v němž Tůma dostal pouze jeden hlas. V tomto zkušebním hlasování byl nejúspěšnější kandidát ČSSD Vladimír Špidla s osmi hlasy, favorita ODS Alexandra Vondru podpořilo šest ministrů. Pro někdejšího uchazeče o prezidentský úřad Jana Švejnara hlasovali dva členové vlády. Hlas pro Tůmu podle všeho přišel právě od Fischera.

Jediný člověk, na němž se zatím ODS a ČSSD dokázaly jako na budoucím eurokomisaři shodnout, byl Fischer. Ten to zvažoval, ale nakonec odmítl. Místo sebe stranám navrhl právě guvernéra Tůmu.