Špidla končí, vláda do Bruselu posílá Füleho

Praha - Česko doporučí do Evropské komise současného ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Novinářům to po jednání kabinetu oznámil premiér Jan Fischer. Dodal, že vláda se rozhodovala mezi dvěma kandidáty, tím druhým byl kandidát ČSSD Vladimír Špidla, kterého se dnes rozhodli podpořit také zelení. O případném zasednutí Füleho do křesla v Evropské komisi musí nyní rozhodnout Evropský parlament. Evropská komise nechtěla českou nominaci nijak komentovat. Skrze svou mluvčí Piu Hansenovou jen uvedla, že neformální konzultace o složení komise stále probíhají a že do Bruselu postupně přichází z jednotlivých zemí jména.

„Na základě politické dohody dvou největších stran, kterou ve vládě přednesli jejich zástupci, se vláda rozhodla svým usnesením, abych zítra předložil na jednání výboru pro evropské záležitosti sněmovny návrh na pana ministra Füleho - jako návrh na evropského komisaře pro další období. Po projednání v tomto výboru se vláda ještě jednou sejde, aby přijala usnesení k odeslání této nominace šéfu Bartošovi do Bruselu,“ shrnul dnešní dohodu kabinetu jeho premiér.

O portfoliu, které by Füle mohl v obnovené komisi zastávat, nechtěl dnes Fischer hovořit. Upozornil, že právě v tyto dny vrcholí „konkurenční boj“ mezi členskými zeměmi unie o co nejvýhodnější oblast pro členy komise z jednotlivých států. „Nerad bych vysílal silné signály, samozřejmě uděláme vše pro to, aby bonita portfolia byla rozumná, dobrá,“ podotkl premiér. Füle, který Brusel dobře zná a je tam také známý, bude podle něj jednat i sám, mimo jiné také se svým případným budoucím šéfem Barrosem.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Brífinky politických stran i premiéra Fischera najdete zde.

Fischer nabídku k vlastní kandidatuře odmítl kvůli osudu vlády

Premiér připustil, že nabídku k vlastní nominaci dostal a že o ní byl ochoten uvažovat. Mezi podmínkami své kandidatury ale jmenoval další jednání s šéfy politických stran, při dohodě požadoval Fischer vyhlášení své nominace někým z nich a důsledné promyšlení dalšího osudu vlády. „Po velmi zralé úvaze jsem dospěl k rozhodnutí, byť to byla velmi dobrá nabídka…, preferovat stabilitu vlády a splnění závazku dovést zemi v řádném chodu do regulérních voleb.“

Štefan Füle působí takřka celý profesní život v diplomacii

  • Do jmenování členem vlády byl velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO (od července 2005).
  • V minulosti byl českým velvyslancem v Litvě (1998 až 2001) a Velké Británii (2003 až 2005). Během působení v Litvě tam kromě ČR zastupoval i Severoatlantickou alianci. Byl historicky prvním českým představitelem, jenž v zemi svého působení začal vedle ČR zastupovat i NATO.
  • Zaměstnancem ministerstva zahraničí se stal v roce 1987, začínal v odboru mezinárodních organizací.
  • V letech 1990 až 1995 byl prvním tajemníkem stálé mise při OSN v New Yorku, byl také členem delegace v Radě bezpečnosti (1994 až 1995).
  • Po návratu do ČR působil jako ředitel odboru mezinárodních organizací a podílel se na jednáních o vstupu do NATO.

0

Vladimír Špidla na rozhodnutí vlády reagoval prohlášením, že rozhodnutí kabinetu jednoznačně akceptuje. Füle jako kariérní diplomat má podle něj „všechny předpoklady tuto náročnou práci zvládnout“. Špidla zdůraznil, že angažmá v komisi bylo pro něj v posledních pěti letech „velkou ctí“. Je prý připraven se s Fülem jako svým nástupcem kdykoliv podělit o své zkušenosti.

Klaus politickou shodu ocenil

„Já nemám žádný názor na pana Füleho, já mám názor na to, že je dobře, že došlo k jisté dohodě na naší politické scéně, že nedošlo k silovému hlasování, kde by druhá strana byla navěky rozhořčená a považovala by to za podraz a zradu. Takže z mého hlediska je toto dominantní. A která osoba to je, je pro mě v této chvíli druhořadé,“ řekl Klaus.

ODS bude nominovat do vlády Jana Fischera svého kandidáta za ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. ČSSD pak navrhne do vlády předsedu její legislativní rady jako dalšího člena kabinetu, řekl dnes novinářům předseda ODS Mirek Topolánek. Dohodly se na tom podle Topolánka ODS s ČSSD, občanští demokraté ale zatím nevědí, koho do Fischerovy úřednické vlády vyšlou. Dohoda o Fülem a jeho nominace podle Topolánka neznamená pro žádnou z velkých politických stran vítězství. Jde ale podle ODS o pozitivní zprávu o tom, že se politici dokážou dohodnout.

Zeleným vadí Füleho členství v KSČ

Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky je Füleho nominace vítězstvím negativního výběru. „Nezvítězil žádný kandidát, který byl jak veřejností, tak médii a politickými stranami vnímán jako ten nejzdatnější,“ uvedl Liška. Zeleným vadí hlavně Füleho kroky před listopadem 1989, byl totiž členem KSČ a vystudoval na moskevském Státním insitutu mezinárodních vztahů. 

Podle Lišky bude sociální demokracie jen obtížně vysvětlovat veřejnosti a svým voličům, proč jimi nominovaní ministři dnes ve vládě při volbě kandidáta na českého zástupce v Evropské komisi opustili dva své kandidáty. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ale nešlo Vladimíra Špidlu prosadit právě kvůli nepředvídatelným zeleným a odporu ODS. Výběr Füleho považuje ČSSD za druhé nejlepší řešení.

Füleho jméno vzešlo z jednání šéfů ODS a ČSSD - do té doby ho nikdo nezmíňoval. Lídr sociálních demokratů se ale v noci předběžně dohodl se zelenými, že by mohli podpořit původního kandidáta ČSSD Vladimíra Špidlu. Pak ale sociální demokraté od dohody ustoupili, prý kvůli nevyzpytatelnosti Strany zelených.