Záchranáři našli tělo muže, kterého zasypal kaolin

Kaznějov (Plzeňsko) - Záchranáři našli v Kaznějově na Plzeňsku tělo člověka, jehož v pondělí zasypaly stovky tun kaolinu z prasklého sila. Hledali ho 28 hodin. Velmi jemný materiál hasiči odsávali pomocí těžké techniky, pomáhali jim i pracovníci firmy. Neštěstí se stalo v pondělí kolem 17:00. V areálu závodu se s částí stěny zhroutila výsypka ve dně betonového sila. Materiál, kterého mohlo být až tisíc tun, se vysypal a zavalil pracovníka velínu sila.

„Tělo bylo nalezeno v blízkosti velína, který byl zborcený,“ dodal Jiří Filípek z krajského ředitelství hasičů. Práce hasičů tak na místě končí. Další odstranění materiálu a případné vyklízecí práce budou už na firmě. Generální ředitel společnosti LB Minerals Ladislav Matoušek dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že z dosud nezjištěných příčin došlo k uvolnění spodní části jednoho z expedičních zásobníků kaolinu. Událost vyšetřuje firma, policie a plzeňský báňský úřad.

Hasiči přivezli na místo vybavení pro jištění staticky narušených prostor a pažení na závaly. Psi speciálně cvičení pro vyhledávání osob v sutinách označili pravděpodobné místo, kde by mohla osoba být. Hasiči se na místo probourávali boční zdí, nikoho ale nenašli. Nasadili proto sací bagry. Pomáhali při tom i důlní záchranáři. Zaměstnanci kaolin vyváželi stavebními kolečky a pomocí dopravníkového pásu.

Po odstranění většiny materiálu museli opět nastoupit specialisté a podepřít stěny. V noci přijela na místo také krizová služba Diecézní charity Plzeň, jejíž pracovníci poskytují pomoc příbuzným zavaleného muže.