První případ plagiátorství v hudbě doputoval k Vrchnímu soudu

Praha – Dva stejné takty a osm podobných – to stačilo Městskému soudu v Praze, aby bývalému kytaristovi kapely Support Lesbiens Jaromírovi Helešicovi uložil pokutu 200 tisíc korun za opsání kusu písničky Jana Kalouska. Helešic se ale odvolal k pražskému Vrchnímu soudu, který se sporem bude zabývat dnes.

Helešic se u soudu hájil tím, že podobnost jeho písně In da yard je pouze náhodná. Tvrdil také, že Kalouskovu píseň Chodím ulicí nikdy neslyšel. To ale soudce, vzhledem k popularitě skladby, označil za nepravděpodobné. „Je to moje vítězství, on mi to vzal,“ řekl u Městského soudu v Praze zpěvák Kalousek. Názory na při se však liší. „Podobných případů je v hudbě tisíce, nevidím důvod ke sporu,“ uvedl kytarista z Hudební akademie múzických umění Milan Zelenka.

Na konečný verdikt čekají nejen obě strany, ale i veřejnost. V Česku se totiž jedná o ojedinělý spor a mohl by se tak stát precedentem pro další podobné spory. „Spor je jedinečný, protože je u nás v oblasti hudby první,“ potvrdil soudce Martin Valehrach.