Předsednictví EU stálo Česko 3,25 miliardy, víc než je průměr

Praha - Vláda dnes dostala zprávu o výdajích na české předsednictví EU. Do letošního září za ně stát utratil 3,25 miliardy korun. Největší část peněz - téměř dvě miliardy korun - vydala vláda od ledna do září 2009, tedy při samotném předsednictví a těsně po něm. V tiskové zprávě to dnes uvedl útvar ministra pro evropské záležitosti. Česko tak dalo za předsednictví víc, než je průměr.

Loňské francouzské půlroční předsednictví bylo podle šéfa finančního výboru francouzského Senátu Jeana Arthuise dvakrát dražší než průměr a stálo Francii 151 milionů eur (3,86 miliardy korun), zatímco průměrně vychází na asi 70 milionů eur (zhruba 1,8 miliardy korun). Česká vláda ale tvrdí, že speciálně na předsednictví bylo určeno jen 2,06 miliardy korun. Ostatní prostředky pocházely z jednotlivých rozpočtových kapitol, tedy běžných rozpočtů ministerstev.

Vyčleněno bylo na předsednictví v letech 2007 až 2009 celkem 3,74 miliardy korun, z toho 2,06 miliardy korun z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa (VPS). Zbylých 1,68 miliardy vydala jednotlivá ministerstva. Konečné vyúčtování předloží ministerstvo financí do konce února 2010. „Část nevyčerpaných prostředků tvoří úspory z předchozích let, čerpání části prostředků na dokončovací práce bude probíhat až do konce roku 2009,“ uvedlo ministerstvo financí v předkládací zprávě.

Výdaje na předsednictví směřovaly mimo jiné na technické zajištění zasedání, bezpečnost, tlumočení, dopravu, pronájmy, ubytování, pohoštění, odborné kurzy pro státní zaměstnance a platy pro téměř 340 pracovníků najatých speciálně na předsednictví. Vláda peníze použila také na propagaci předsednictví, včetně kontroverzní kampaně pod heslem Evropě to osladíme.