Muž za vraždu stopařky dostal doživotí

Hradec Králové - Jiří Cimbál za brutální vraždu 20leté stopařky, ke které došlo před čtyřmi lety na Jičínsku, dostal doživotí. Soud mu navíc uložil, aby pozůstalým uhradil milion korun. Muž byl už dříve trestaný za majetkovou trestnou činnost - celkem čtrnáctkrát. Není tedy naděje, že by se mohl v případě nižšího trestu napravit. Svou vinu ale odmítá, proces označil za absurdní komedii. Verdikt není pravomocný, Cimbál se odvolal.

Podle obžaloby 37letý Cimbál začal dívku, která stopovala z Náchoda do Liberece, v autě osahávat. Ona se však bránila, a proto se ji rozhodl zabít. Po pachateli vraždy východočeští policisté pátrali několik let, kriminalisté Cimbála zatkli až v roce 2008.

Policii na stopu navedl Cimbálův známý, který nahlásil, že se mu obžalovaný svěřil s tím, že dívku zabil. To Cimbál před soudem potvrdil. Hájil se však tím, že pouze chtěl, aby si jeho známý myslel, že dívku zavraždil. Podle soudu ale Cimbál známému řekl o případu víc, než kdyby ho znal jen z médií. Soudní znalec Slavomil Hubálek Cimbála označil za egocentrického extrovertního cholerika, který si zakládá na své odlišnosti. Podle znalce také vyhledává extrémní zážitky, aby zahnal nudu.

Policie měla k dispozici také pachovou zkoušku. Ta potvrdila, že Cimbál manipuloval s osobními věcmi zavražděné na místě činu, i když tvrdil, že stopařku nikdy nepotkal.